İnternet Adresi Nasıl Alınır?

  • Anasayfa
  • İnternet Adresi Nasıl Alınır?

İnternet adresi almak için öncelikle bir hosting firması ile iletişime geçilir. Bu işi yapan birçok hosting firması mevcuttur. Hosting firmalarından birisine internet üzerinden ya da şahsi şekilde başvurarak uzantı ya da adres satın alma işlemine başlamak mümkün. İstenilen web adresini almak için öncelikli olarak bir takım şartların sağlanması gerekmektedir.

Örnek olarak alınacak olan internet adresinin daha öncesinde kimse tarafından alınmamış olması gerekir. Özgün bir isim seçmek ve seçilen ismin adres içinde yapılacak işlemlere uygunluğu önemlidir. Bu yüzden önce uygun bir isim seçmeliyiz.

İnternet Adresi

Belgeler

Diğer önemli bir konu ise bazı adreslerin bir takım belge ya da belgeleri istiyor olması. Örnek verecek olursak; edu.tr, pol.tr, gov.tr vb. alan adlarını alabilmek için bu konuda yetkilendirilmiş olan bir evraka sahip olmak gerekmektedir. Bunun dışında ki com, com.tr, info, net gibi uzantılı adresleri herhangi bir belge gereksinimi olmadan internet üzerinden rahatlıkla alınabilir.

Hosting

Bu tür işlemler gerçekleştikten sonra, açılacak olan sitenin bilgilerini saklayabilmesi için bir hosting edinmek şart. Hosting firması gerekli tüm işlemleri yapacaktır. Bu yüzden hostin firmasının seçimi site için çok önemlidir. Bilgilerin güvenliği ya da sitenin işlevselliği açısından hosting seçerken çok dikkat edilmelidir İnternet adresi alınan web sitesinden bir hosting bulmak mümkün. Bu tür işlemler yapıldıktan yaklaşık 24 saatlik bir süre sonra oluşturulmak istenen site aktif hale gelecektir. Firmadan aldığınız kullanıcı adı, şifre türünden bilgileri uygun bir şekilde doldurmak ve bu sayede yönetim paneline bağlanmak. İlgili ayarlamaları buradan yaparak özgün bir site oluşturulabilir. Seçilecek temanın site içeriklerine uygun olması önemlidir. Bu şekilde internet adresi almak ve yapılacak işlemlere uygun olan bir site edinmek mümkün.