İnternet Güvenliği Nasıl Sağlanır?

  • Anasayfa
  • İnternet Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sağladığı imkanlar ve hayatı kolaylaştıran bir çok yönüyle internet günümüz dünyasının vazgeçilmezi. Yediden yetmişe herkesin kullandığı ve hayatın bir parçası olan internetin güvenilirliği ise akıllarda soru işareti bırakıyor.

Güvenli İnternetin Önemi

İnternet ucu bucağı olmayan geniş bir dünya, bize sağladığı kolaylıkların yanında kötü amaçlı insanlarda hizmet sunan bir dünya. Bu dünyada güvenli bir seyahat günümüzde önemini daha da arttırmış bulunmakta. Özellikle sosyal medya kullanımının yüksek bir hızla artması, internet kullanıcılarının bilgilerine daha kolay ulaşmayı mümkün kılmakta.

Güvenli internet kullanmak için alınabilecek ilk tedbir nitelikli bir Anti Virüs programı kullanmak, sadece bilgisayarlarımız için değil, mobil cihazlarımızda da nitelikli bir Anti Virüs programının olması bize internette yüksek oranda güvenli bir yolculuk sağlayacaktır.

İnternet Güvenliği

Anti Virüs Programı Kullanmak Yeterli Mi?

Anti Virüs programı kullanmak her ne kadar bizi zararlı yazılımlardan koruyacak olsa da, kullanıcıların kişisel bilgilerini güvende tutması, başka insanlarla paylaşmaması, şifrelerini sık sık değiştirmesi gibi tedbirleri de alması gerekmektedir. İnternetle yeni tanışan çocuklarımızı da korumak için alınabilecek tedbirler mevcuttur, bazı internet sağlayıcıları ebeveyn kontrollü internet kullanımına olanak veren programları müşterilerine ücretsiz sunmaktadır.

Modem Şifresini Paylaşmak

Diğer önemli bir hususta Modem şifremizi herkesle paylaşmamız ve güvenmediğimiz internet noktalarına bağlanmamız gerektiğidir. Ağ bağlantısı marifeti ile de yayılabilen zararlı yazılımların varlığı güvenli internet kullanımımızı ciddi şekilde tehdit etmektedir.