İnternet Hızlandırma Yöntemleri

  • Anasayfa
  • İnternet Hızlandırma Yöntemleri

İnternet kullanıcılarının en çok sorun yaşadığı durumlardan biri İnternet hızının yavaşlaması sorunudur. İnternet hızı problemini çözebileceğiniz birden fazla yöntemi var. Paylaşacağımız İnternet hızlandırma yöntemleri arasında cihaz, modem, ya da altyapı kaynaklı; ama hepsinin ortak bir yönü var, o da yavaş İnternet bağlantısı sorununa son verecek olmasıdır.

İlk yapmanız gereken İnternet hızınızın ölçümünü yapmak. Daha sonra kullanmakta olduğunuz İnternet hızı hız ölçüm sonucu ile arasında fark var mı? Eğer aradaki fark çok ise hızınızın gerçekten yavaş olduğunu tespit etmiş bulunmaktasınız.

İnternet Hızlandırma Yöntemleri

İnternet Hızlandırma Yöntemleri;

1.Yöntem: İnternete kablosuz ile bağlanıyorsanız sinyal seviyesini yani modem ile aranızdaki mesafeyi kısaltın ya da kablolu bağlanmayı deneyin. Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar hız ölçümü yapın. Hızınızın arttığını ölçüm sonucunda göreceksiniz. kablosuz bağlantısındaki yavaşlamanın sebebi bilgisayarınız modemden uzaklaştıkça indirme ve yükleme hızınız düşer. Kablo ile bağlandığınız anda bu sorun biter.

2.Yöntem: Bilgisayarınızda anti virüs programı yoksa sağlam ve kaliteli bir yazılım edinmeniz, varsa virüs taraması yapmanız olacaktır. Sürekli gelişen yazılımlar ile her gün yeni bir virüs çeşidi çıkmakta ve bu zararlı yazılımlar (trojen, truva gibi) internetinizi sürekli olarak kullanmakta ve hızınızı ve kişisel verilerinizi tehlikeye düşürmektedir.

3.Yöntem: Altyapı sorunu olabilir. Altyapı sorunu yaşandığında sistem otomatik olarak hızı düşürebilir. Böyle bir durumda internet servis sağlayıcınızı arayıp yardım isteyin.

4.Yöntem: Modeminizin kablosuz paylaşımını ve varsa başka bilgisayarlarla olan bağlantı kablolarını çıkartın ve tekrar hız testi yapınız. Hız ölçümlerinde 1-5 mbps arası yavaş, 6-16 mbps orta derece, 24 mbps hızlı olarak değerlendirebilirsiniz.

Türkiye de birçok bölgede fiber alt yapı olmadığı için bazı bölgelerde 0,70 gibi yükleme hızı görebilirsiniz. Adsl2 kullanıcıları 1 mbps, Vdsl2 kullanıcıları 2 mbps, fiber Kullanıcıları 5 mbps yükleme hızı verilmektedir.

Servis sağlayıcınız ile yaptığınız anlaşmada adil kullanım kotası yer almaktadır. Adil kullanım kotası AKK ve AKN diye adlandırılmaktadır. Kullanıcı sınırlama diye de geçer. Servis sağlayıcınız size verdiği 50-100-200 gb kotalar dolduktan sonra ay sonuna kadar anlaşma sağladığınız hıza düşürülür. Bu hız değeri servis sağlayıcıları tarafından değişiklik göstermektedir. Kotanızı müşteri hizmetleri veya servis sağlayıcınızın internet sitesine giriş yaparak da öğrenebilirsiniz. Eğer kotanız dolduysa internetinizin hızlanması için gelecek ayı beklemeniz gerekiyor.