İnternet Kafeler Güvenli Mi?

  • Anasayfa
  • İnternet Kafeler Güvenli Mi?

İnternet kafe çoğunlukla internet erişimi için bulunduğu ortamı kullanamayan bireylerin internete erişmek için gittikleri, gelişim çağındaki çocukların arkadaşları ile güzel vakit geçirmek için gittiği platformlardır. İnternet erişimi için gelen kişilerin nitelikleri hakkında bir ayrım yapılamaz. Ayrıca bilgisayarlar tek bir sunucu tarafından yönetilir. Ülkemizde 12 yaşın altındaki çocukların saat 12:00 ve 15 yaşından küçük çocukların da saat 20:00’dan sonra internet kafeye alınması yasaktır. Bunlara bağlı olarak bireylerin aklındaki soru; “İnternet kafeler güvenli mi?“.

İnternet Kafeler Güvenli Mi?

Aslında bunu söylemek hayli güç, gerek insanlar tarafından verilebilecek zarar gerekse yazılımsal açıdan verilebilecek zararlar göz önüne alındığında pek de güvenli durduğunu söyleyemeyiz.

İnsanlar Ne Gibi Zararlar Verebilir?

İnternet kafeler haber alma ortamları olarak da düşünülebilir. Alınan haber kişi için üzücü ise etrafındaki insanlara bilinçli veya bilinçsiz zarar verebilir.

Yazılımsal Olarak Ne Gibi Zararlar Verilebilir?

Aslında bu konunun örneklerini her geçen gün görmekteyiz. İnternet kafedeki bilgisayarlar birbirine bağlıdır ve çoğu zaman kişisel bilgilerimizin başkalarının eline geçmesi oldukça kolaydır. Sunucunun bakımını üstlenen kişi isterse gelen müşterinin bilgisayarda ne yaptığını ve bilgilerini rahatlıkla görebilir hatta kontrol bile edebilir. Bu konu sadece bununla da sınırlı değil. İnternet kafelerdeki bilgisayarlar çoğu kişi tarafından kullanılmıştır. Bu bilgisayarları bizden önce kullanan kötü niyetli kişilerin bilgi çalması da olasıdır.

Önceden hazırlamış oldukları virüs ve programları güvenlik duvarını aşarak bilgisayara yerleştirebilir ve sizin, bir başka kişinin kişisel bilgilerini çalmakta kullanabilir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen bazen mecbur kalınan durumlar olunabilir ancak kesinlikle bankacılık gibi işlemleri internet kafelerde yapmamaya özen göstermeniz gereklidir. Getirilen son yasa tasarıları ile artık internet cafe’de telefon numarası ile onay alma zorunluluğu getirilecektir.