İnternet Üzerinden Elde Edilen Bilgiler Doğru Mudur?

  • Anasayfa
  • İnternet Üzerinden Elde Edilen Bilgiler Doğru Mudur?

İnternet üzerinden elde edilen bilgilerin doğruluğu şu şekilde açıklanabilir. Bilgi veren web sitesi, arama motoru ne kadar güvenilirdir? Kim tarafından yazılmıştır, bilginin amacı nedir? Çoğu zaman internet üzerinden araştırma yapan bireyler bilginin kaynağına bakmadan, kimin yazdığına bakmaksızın alıp beynine kopyalayabiliyor. Buda ileri ki yıllarda bir takım bilgi karmaşasına yol açabiliyor. O yüzden internet gibi bu kadar geniş kütüphanelerin, milyonlarca ansiklopedilerin sığabildiği mercide araştırma yaparken, özellikler bilginin kaynağına bakılmalıdır.

Bunu da bireylerin araştırma yaptıkları konunun niteliği ve araştırıcının ciddi oluşu belirler. . Bilgiyi hazırlayanın ciddi oluşu, bilgiyi arayan kişininkiyle doğru orantılıdır. Ayrıca buna yönelik de herkesin rahatlıkla ulaşabildiği, nitelikli sitelerin oluşturulması gerekmektedir Bilgiye erişme noktasında özellikle ismi duyulmuş sitelerde yapılacak olan araştırmalar daha sağlıklı olabiliyor.

İnternet üzerinden araştırılacak bilginin bir de objektif oluşuna bakılmalıdır. Çünkü subjektif verilen bilgiler genelde kişinin bilgi kapasitesine bağlı olduğundan, araştırma yapanları da bazen yanıltabiliyor ve aslında doğru olarak bilinen bilgilerin çok sonradan yanlış olduğu anlaşılabiliyor.

İnternet ortamı o kadar geniş bir kitle ki günde neredeyse üç dört milyar insanı konuk ediyor. Hal böyle olunca da nitelikli bilgiyi bulma olanağı da o kadar zorlaşıyor. Burada en çok dikkat edilmesi de bilginin niteliğidir. Onu özenle ve dikkatle seçebilmeyi gerektiriyor. Birçok site başka bir yerden gördüğünü kopyalayarak okuyucularına veriyor, burada asıl bilgi verenin de emeği yok sayılıyor ki o yüzden araştırma yapacak kişinin özenle sorgulaması ve güvenilir birçok siteden faydalanması gerekiyor. Sadece bir yerden alınacak bilginin doğruluğu da tartışılabilir. Bilginin bu kadar kalabalık olduğu internet ortamında, bilginin doğru olup olmadığını, arama yapılan sitelerin güncel oluşu, kaynak vermesi, kim tarafından ve ne için hazırlandığı belirler.