İnternet Ve Sosyal Medya Kullanımı

  • Anasayfa
  • İnternet Ve Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde teknolojinin gelişmesi birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Bu değişimler ile ihtiyaçlarımız ve yaşam tarzımızda değişti. İnsanların hayatına zamanla İnternet denilen bir yenilik girdi. Gelişen teknoloji ile İnternet de büyüdü ve vazgeçilemez oldu. Öyle ki birçok işlemimizi İnternet üzerinden yapar olduk. Şu an bu teknolojiden fazlasıyla yararlanıp hayatımızı kolaylaştırıyoruz. Alış veriş, fatura ödemesi, film izleme, müzik dinleme ve saymakla bitmeyen birçok hizmeti bize sunmaya başladı. Yapmış olduğu bu yenilikler İnternet`in hayatımızın vazgeçilmezi olmasını sağladı.

Sosyal alanlarımız sınırlanırken İnternet üzerinden sosyalleşmeye, etkileşime girmeye başladık. Hayatımızın her alanında kendini gösterdi. Peki, bunu nasıl başardı. Bunu tam olarak İnternet ağı üzerinde oluşturulan sosyal medya organları ile yaptı. İnternet aracılığı ile sosyal medya organlarını kullanarak birçok şey yapa biliyoruz. Örneğin bir film izleyip şarkı dinliyoruz. Haberleri okuyoruz, bir birimize mesajlar atıp iletişimde ola biliyoruz. Zaten şu anda bunu o kadar çok yapıyoruz ki günümüzün yaşam biçimi bu İnternet ve sosyal medya kullanımı. Sosyal medya hesapları açıp İnternet üzerinde sohbet edip etkinlikler düzenlerken alış veriş yapıp bilimsel araştırmalar yapa biliyoruz. Bu sayede hem bilgiye hızlıca ulaşıyoruz hemde kolayca.

Son zamanlarda hızla artan İnternet ve sosyal medya kullanımı hayatımızı birçok yönde etkilemekte. Her ne kadar olumlu yönlerini anlatsak da birçok olumsuz yönü de bulunuyor. Çocuklar bire bir etkileşimden kopup kendi içine kapanarak büyüyor ve yalnız yaşamaya eğilimli oluyor. Artık sanal bir sosyalleşme ve gelişim içine giriyorlar. Bu durum aslında bütün bireyler için geçerli. Birçok insan saatlerce İnternet başında sosyal medya ile zamanını geçirerek hayatın diğer anlarını da kaçırmak zorunda kalıyor. Korkak ve dışa kapalı insanlar olarak yaşamaya başlıyoruz. İnternet ve sosyal medya kullanımı her şey de olduğu gibi fazla kullanım ile yararından çok zarar vermeye başlıyor. Bilim adamları da bu konuda hem fikirler.

İnternet ve Sosyal medya

İnternet ve sosyal medya bir birini tamamlayan kavramlardır. İnternet`in doğuşu ile birlikte sosyal medya da kendini geliştirip büyümüştür. Zaten sosyal medya demek İnternet ağı üzerinden sosyalleşmek bilgi paylaşmak etkileşimde bulunmak demek. Yıllardır gelişen bu sektörler hayatımızın da vazgeçilmez birer parçası oldular. Bu gün sosyal medya bize birçok hizmet sunmakta. Hayatımızı o kadar farklı bir hale getiriyor ki her şeyden haberimiz oluyor. Büyük ve küçük çaptaki her türlü olayı, değişimi ayağımıza getiriyor. İnternet birçok bilgiye de ev sahipliği yaparak daha hızlı ve kolay bir şekilde ayağımıza getiriyor. Tüm bu sebeplerden dolayı İnternet ve sosyal medya kullanımı da artarak devam ediyor. Beklide günün birinde İnternet ve sosyal medya o kadar gelişir ki insanlar sadece yemek yerken hareket ederler.