İnternete Reklam Nasıl Veririm?

  • Anasayfa
  • İnternete Reklam Nasıl Veririm?

Günümüzde internet kullanımı; kişisel kullanımın yanı sıra ticari kullanım amacıyla da yaygındır. Bu ticari kullanım alanlarının başında; sosyal medya ve arama motorları yer almaktadır. Eğer ki sizde internet üzerinden reklam vermek istiyorsanız öncelikle elinizde bir takım materyaller olmalıdır. Bunlar reklamın kaynağına ilişkin web sitesi, yine kaynağa ilişkin bir sosyal medya hesabı. Önceki zamanlarda bir web sitesi; internet ortamında sizin için bir kimlik yaratırken, artık yetersiz kalmaktadır. Reklamın kaynağına ilişkin, ulaşmayı hedeflediğiniz kitle gözünde bir yer edinmek için mutlak olarak bir resmi sosyal medya hesabı bulunmalıdır. Bu şekilde müşteriye ulaşma ve müşteriden geri bildirim alma süreci daha marjinal olacaktır.

Sosyal Medya

Sektörel olarak hangi kategoriye ilişkin reklam vermek istiyorsanız öncelikle o yönde bir seçim yapmalısınız. Bazı sosyal medya araçları, reklamlarınızı belirli ücret karşılığında sponsor içerik olarak alır ve bünyesindeki kullanıcıların ekranına aktarır. Bunlara örnek olarak Facebook, Twitter ve Instagram verilebilir. Bu sosyal medya araçlarında belirli ücret ödeyerek içeriğinizi zahmetsizce kullanıcılara aktarırsınız. Sosyal medya araçlarında kurumsal bir hesap açarak başlayabilirsiniz.

Sosyal medya konusunda diğer bir örnekte; sosyal medya uzmanlarına belirli bir ücret ödeyerek, reklamınızı kendi kişisel sayfalarında yaptırmaktır. Sosyal medya uzmanları, genelde sosyal medyayı aktif kullanan ve güncel olarak takip edilen kişilerdir. Örneğin: Twitter-İnstagram’da çok takipçisi olan veyahut Facebook’ta beğeni sayısı çok olan kişiler gibi.

Arama Motorları

Reklam konusunda en çok tercih edilen araç, arama motorlarıdır. ” Adsense ” başlığı altında gerçekleşen bu işlem, reklamınızı yayımlama işini belirli bir ücret karşılığı arama motoruna yaptırmaktır. Sizden reklamı yayımlamak için belirli bir ücret alan arama motoru, bu reklamı Adsense yöntemi ile para kazanmak isteyen site sahiplerinin web sitelerine yerleştirmektedir. Bu yöntemde hem siz reklamınızı ücretini ödeyerek zahmetsizce yayımlarsınız, hem de reklamın yayımlandığı sitenin sahibi tıklama veyahut gösterim başına arama motorundan ücret kazanır. Arama motorunun buradaki görevi aracı olmaktır. Tabi bu sadece işin yüzeysel kısmı, çünkü Adsense yöntemi mobil uygulamalarda da kullanılır. Bu kısımda ise tıklama veyahut gösterim başına arama motorundan ücreti alan, programın yapımcısıdır.