İnternetin Ulaşmadığı Yerler Var Mıdır İnternetten Habersiz Toplumlar Hangileridir

  • Anasayfa
  • İnternetin Ulaşmadığı Yerler Var Mıdır İnternetten Habersiz Toplumlar Hangileridir

İnternet, günümüzde hayatımızın her alanında kullandığımız bize sosyal ve ekonomik yararlar sağlayan bir erişim kaynağıdır. Hayatımızda bu kadar yer alan internet dünyada da insanlığın çoğunluğu tarafından kullanılıyor. İnternetten habersiz toplumlar yoktur. Ancak Güney Afrika ve Güney Amerika’da bulunan bazı kabileler internetten habersizdir. Onlar dış dünyayla tamamen bağlantısızlardır bu yüzden internetten de bihaber yaşıyorlar. İnternetin ulaşmadığı yerler var mıdır internetten habersiz toplumlar hangileridir

İlk olarak internetin en çok ulaştığı yerlerden biraz söz edelim. İnternetin en çok kullanıldığı yer İzlanda. Ülkenin %98.2’si internet kullanıyor. 2. sırada Norveç geliyor %96.3 ile onu devam eden Danimarka %96.0 bu ilk üç ülkede neredeyse ülkenin tamamı internet kullanıyor. Bu ülkelerin refah seviyeleri Dünya üzerinde en refah ülkeler arasında geliyorlar. Bu üç ülke de Avrupa’nın kuzeyinde bulunuyor. Listenin devamında bulunan ülkeler yine refah seviyesi yüksek olan ülkeler. Bunlardan bazıları; İngiltere, Hollanda, Monako, Lüxemburg, Liechtenstein.

Peki internetin ulaşmadığı yerler nerelerdir? Kuzey Kore %0.2 ile internet kullanımı en düşük ülkedir. İnterneti ise devlette önemli kademelerdeki insanlar kullanmaktadır. 2. sırada ise Eritrea gelir internet kullanım oranı %1.1’dir. Eritrea, Doğu Afrika’nın kuzeyinde bir ülke. Gelişmişlik düzeyi çok düşüktür. Eritrea’dan sonraki en düşün internet kullanımı olan ülkeler sırasıyla; Timor, Burundi, Somali, Gine, Nijer, Myanmar, Sierra Leone, Çad, Etiyopya diye devam ediyor. Bu ülkelerin gelen durumuna bakarsak çoğu Güney Afrika’da bulunan ülkeler. Gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkeler.

Türkiye, 191 ülke arasında 78. sırada bulunuyor. Türkiye’de internet kullanım oranı %51 hemen hemen yarı yarıya. 2020’de 4 milyar insanın internete doğrudan etkileşimi olacağı söyleniyor. Hızla gelişen dünyada internetin daha yüksek bir seviyede olması muhtemeldir. İnsanların internet açlığını giderebilmek için de yetkililer tüm hızlarıyla çalışmaya devam ediyorlar.