İnternette Aratılma Değerlerinin Seo Etkisi

  • Anasayfa
  • İnternette Aratılma Değerlerinin Seo Etkisi

İnternet üzerindeki arama motorlarında sektörünüz ile ilgili aratılma yapıldığında üst sıralarda olmanın etki yolu bir şekilde SEO çalışmalarına dayanmaktadır. Ülkemizde Google arama motoru kullanımı %90 civarındadır. Google’da sitenizi üst sıralara taşımak ise bir hayli zor. Öncelikle site içerisinde kullanılacak anahtar kelimeler ve bu kelimelerin dizilimi, ziyaretçi sayınızın artması, sitenizin hızlı bir şekilde açılması ve mobil uyumlu olması sitenizi zirveye taşımanın yolları arasındadır.

Bu tip konularda ise bilgi sahibi olmak, analiz yapmak, stratejik düşünmek, fikirler yaratmak, araştırma yapmak ve raporlamak gerekmektedir. SEO; Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarına ve ziyaretçilerin kriterlerine göre sitenizi en uygun hale getiren kişidir. Arama motorları ile ilgili tüm bilgileri, güncellemeleri, uygulama ve değerlendirmeli takip eder ve bu bilgilere dayanarak sitenizi üst sıralara taşıyabilirler. Ayrıca internet üzerindeki dijital pazarda, bulunduğunuz sektör ile ilgili araştırmalar yaparak, rakiplerinizin takibini sağlar ve onları analiz ederler.

Seo Etkisi

Üst Sırada Olmak Neden Bu Kadar Önemlidir

Kişiler almak istedikleri bir ürünü ya da hizmeti arama motorları üzerinden aramaktadır. Bu kişiler genellikle sıralamada en üst sıralarda olan sitelere değer vererek, tıklamakta ve inceleme yapmaktadırlar. Üst sıralardaki siteler her zaman daha kaliteli, daha güvenilir ve daha hızlı hizmet vermektedirler. Ayrıca bu siteler daha fazla müşteri potansiyeline sahip olur ve daha çok satış yapabilirler.

Arama Motorları

Bütün arama motorları, belirlenen kurallar dahilinde her siteye kalite puanları vermektedir. Bu puanlar sitelerin genelinde kullanılan, metin ve görsel içeriklerin yanı sıra hızlı kod yapısı, ara yüzünün kullanıcı dostu olması, temizliği ve anahtar kelimeler ile arama motoru etiketlerine göre verilmektedir. Bu yüzden site optimizasyonunda temel amaç, kaliteli ve kullanıcıların yararlanabileceği bir site olduğunu kanıtlamaktır. Bunu en verimli şekilde başarabilmenin yolu ise uzman bir SEO’dan destek almaktır.

İşinde uzmanlaşmış bir SEO, teknik ve uygulamaya dönük çalışmaların yanı sıra arama motorlarının işleyiş mantığını çözebilmeli ve bu işleyişi kavrayabilmelidir. Ayrıca optimizasyonun nasıl yapılası gerektiğini bilmeli, analiz yapabilmeli, araştırmacı olmalı, sektördeki gelişmeleri takip edebilmeli, yönetim ve yönlendirme kabiliyeti, iletişim gücü oldukça kuvvetli olmalı, fikir üretebilmeli ve stratejik düşünebilmelidir.