İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır

  • Anasayfa
  • İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır

Son zamanlarda internet alışverişleri neredeyse alışıla gelmiş yöntemdeki mağaza alışverişlerinin yerini almaya başladı. Mutfak alışverişinden giyim eşyalarına, mobilyadan kişisel aksesuarlara, bahçe bakımından hobi malzemelerine ve elektronik ürünlere varıncaya kadar aklınıza gelen her türlü ihtiyacınızı internetten sipariş etmeniz mümkün.

İnternet alış verişin sağladığı kolaylıklar nelerdir?

Mağaza mağaza gezmek yerine intenet alışverişini tercih etmenin yararları ise sayılamayacak kadar fazla. Her şeyden önce kolaylığı, mağaza gezmektense internette gezmeyi tercih etmek için başlı başına bir neden. Ayrıca pek çok elektronik satış sitesi ürünleri mağaza fiyatından daha uygun veriyor. Sağladığı ödeme kolaylıkları da cabası. İste kredi kartı kullanın, ister havale yapın, isterseniz kapıda ödeyin. İsterseniz de taksit seçeneklerinden yararlanın. İade mi etmek istiyorsunuz. Tekrardan mağazanın yolunu tutmanıza ve bir sürü prosedürle uğraşmanıza ve hatta sıra beklemenize hiç gerek yok. Çağırın kuryeyi ve geri gönderin. Hem de hiçbir mazeret belirtmeden. Yeter ki aldığınız ürün iade edilemeyen ürünler kapsamında olmasın.

İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır

İnternetten bir şey satın almadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

İnternetten bir ürün satın alırken ilk önce ne istediğinizden kesinlikle emin. İnternet aleminin, size sunulan kampanyaların ve ürün çeşitliliğinin, ödeneme kolaylıklarının cazibesine kapılıp aman ha fazla açılıp evinizi işe yaramaz ıvır zıvırlarla doldurmayın.

İkinci olarak ; aradığınız ürünle ilgili siteleri ziyaret edin ve fiyat limitinizi belirleyin. Fiyat limitinizi aşan ürünlerle ilgilenerek amacından sapan bir yolculuğa çıkmaz, sizi sonu gelmez bir zaman israfıyla karşı karşıya bırakacaktır. Nihayetinde o denli çok ürünle karşılaşmak kafanızı bir hayli karıştıracağından ya çok gereksiz bir alışveriş yapmış ya da çayca gidip kumca dönmüş olacaksınız. Neyse limitinizi belirlediniz. Ve bu limitte olan ürünlerin özelliklerini inceleyerek, seçenekleri en az sayıya düşürdünüz.

Son kararı vermeden önce yapmanız gerekenler ;

Siteler arası ürün karşılaştırmak. Seçtiğiniz ürün için fiyat karşılaştırmanızı yapın. En ucuz siteyi bulduğunuzdan emin olduysanız, satış sözleşmesini okuyun ve ürünü sepete gönderin. Umarım seçtiğiniz sitenin güvenli olduğundan da son tahlilde emin olmuşsunuzdur. Çünkü eğer kredi kartıyla ödeme yapacaksanız ciddi bir risk almış olursunuz. Neyse bu önemli detayı da ilave ettikten sonra konumuza devam edelim. Nerede kalmıştık? Ürünü sepete gönderdik ve yönergeleri takip ediyoruz. Altta bir yerde alış verişi tamamla gibi bir buton göreceksiniz. Tıklayın ve sırasıyla istenen bilgileri girin. Bu başlıkla ilgilendiğinize göre muhtemelen daha önce internetten alışveriş yapmadınız. Şu an alış veriş yaptığınız sitede adres gibi iletişim bilgileriniz yok. Bunları üye olduğunuz siteye bir kez girmeniz yeterli ve önemli. Bir daha aynı siteden alış veriş yaptığınızda tekrar bu bilgileri girmeniz istenmeyecek. Şimdi geriye sadece kargonun adresinize ulaşmasını beklemek kaldı. Kaç gün içinde ulaşacağına dair tahmini bir süre ve kargo takip numarası zaten size verilmiş olacak.