İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

  • Anasayfa
  • İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

İnsanlığın var oluşundan bu yana temel gereksinimlerini karşılamak amacıyla pek çok alternatif yollar üretmiş olan insan, günümüzde bu gereksinimlerine ulaşabileceği en kısa sürede elde edebiliyor. Bu bağlamda gerek zaman gerek enerjiden tasarruf eden bireye cazip gelen bu yol tüm dünyaca benimsenip tek bir tuşla kapı önüne gelebilen ihtiyaçlar artık enerji harcayarak yapılan alışverişlerin sonunu getirmekte. Teknolojinin sağladığı bu rahatlık özellikle çalışan kesimin çok işine yarayıp zamandan tasarruf edilmesi adına tercih edilmektedir. Günümüzde bu kadar kısa süreye indirgenen alışveriş internet ortamında yapıldığı için bireylerin bazı açılardan güvensizlik duymalarına da sebebiyet vermektedir. Kişisel bilgilerin çoğunun sanal alışveriş ortamında sergilenmesi birçok tehlikeye de davetiye çıkartmıştır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki en güvensiz alışveriş ortamı gerekli belgeleri devlet tarafından onaylanmamış sitelerden yapılanlardır ve bunu sorgulamadan birçok sitede kredi kartı bilgilerini paylaşan tüketiciler bizzat bu tehlikeleri yaşamıştır.

İnternette Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Bir tuşla tüm ihtiyaçları kapısının önünde beliren tüketici bu yolun rahatlığından pek çok gerecini bu şekilde karşılamaktadır. Ancak pek çok sitede bulunan virüsler, o sitede paylaşılan kredi kartı ve kimlik bilgileriyle insanların başlarını belaya sokabilmektedir. Bunun önlemini almak başta kişilerin alışveriş yaptıkları bilgisayar ve telefonu güvenli hale getirecek programlarla koruması gerekmektedir. Bir diğer yapılması gereken ise lisansı bulunan, devletçe verilmiş birçok belgeye sahip ve izni almış sitelerden alışveriş yapmak daha emniyetli olmaktadır. Bu yüzden bireylerin internetteki her mecrada alışveriş yapmamaları ve bilgilerini paylaşmamaları kendi yararlarına olacaktır. Sitelerin güvenilirliği açısından pek çok şeyinin sorgulanması, kredi kartı ve kimlik bilgileri paylaşılırken ”sıfır risk sistemi”ne göre bu bilgilerin alınıp alınmadığı iyice araştırılmalıdır. Vergi Denetim Kurulu Müfettişleri tarafından bugün pek çok alışveriş sitesi incelemeye alınmış ve gerekli müdahaleler yapılmıştır. Yapılan bu müdahaleler neticesinde birçok iyileştirme de buna paralel olarak gerçekleşmiştir. Ancak halen birçok site iyileştirmelerini yapmadan tüketici haklarına gereken özeni vermeyip gerek ürünün kargolanması aşamasında gerek ise sitede gösterilen ile tüketiciye ulaşan ürünün farklı olması gibi olumsuzluklar önlenememekte.

İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternette güvenli alışveriş tüketici yorumlarını da dikkate alarak yapılabilmekte. Bu yüzden çok yönlü araştırmalar yapmak her zaman müşteri lehine olacaktır. Herhangi bir olumsuzlukla rastlaşan müşteri derhal tüketici hattını arayarak olaya müdahale etmeli ve gereken işlemleri başlatmalıdır. Günümüzde sıfır risk sisteminin sitelere gelmesiyle gerek kargoda gerek ise siparişte yaşanan herhangi bir aksamada kişinin ödediği miktar satışın iptalinden hemen sonra ödeme yaptığı ve bilgilerini girdiği kredi kartına iade edilmektedir. Bu yüzden çalışan ve alışveriş yapmaya zaman ayırmayan bireylerin internette sorun yaşamamaları adına alıştıkları sitelerden alışverişe devam etmeleri tavsiye edilmektedir. Birçok tehlikesine rağmen bu alternatif alışveriş sistemi bireylere kolaylıklar sağlamakta ve yardımcı olmaktadır.