İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı

  • Anasayfa
  • İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı

Ve acemi birliği denilen 21 günlük temel askerlik eğitimimi tamamladım. İskenderun deniz er eğitim alayına gidecek arkadaşlar için yirmi bir günde neler olduğunu bu yazımda anlatmaya çalışacağım.

Giderken Ne Götürmeliyim

Her yede okumuşsunuzdur her şeyi veriyorlar, sadece bir traş köpüğü ve traş bıçağı alınız. Cımbız, tek jilet, kilit gibi her şey içeri girerken sizden alınıyor. Sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız, pudra ve pişik kremi alına bilir.

İskenderun Deniz Er Eğitim Alayına Nasıl Giderim

Otogardan sormanız yeterli beyaz minibüsler var onlar ile direk kapısında inebilirsiniz. Dolmuş ücretleri 1.75 TL.

Teslim Olma Süreci

Çok garip bir his geri dönüp dönmeme konusunda bir ikilime düşüyorsunuz. Ama şunu söyleyebilir bu kadar arabesk bir durum yok kendinizi TSK’nın kollarına bırakın. Saat olarak 10-11 gibi teslim olmanız sizin faydanıza olacaktır. Mesai saatleri dışında gelirseniz anfilerde yapılacak birçok iş kalıyor ve askerliğiniz boyunca bu yapılmayanların peşinde koşuyorsunuz. Bu arada sivil hayattaki mantığınızı kapıda bırakmayı unutmayın. Burada başka kurallar, başka yargılama ve başka cezalar. Teslim olduktan sonra direk elinizdeki cep telefonunu alıyorlar. Şu dönemde Askercell İskenderun deniz alayında kullanılmıyor, ama alt yapı hazır olduğunda aktif olacağı söyleniyor. Cep telefonunu verdikten sonra anfi denilen 11 binadan geçiyorsunuz. Burada sorular soruluyor, banka kartları veriliyor, göz ve psikolojik testlere giriyorsunuz. Çantanız ve siz komple aranıyorsunuz. Kızamık, tetanoz ve menejit aşıları oluyorsunuz bunların iki tanesi sol ve sağ konunuzdan aynı anda vuruyorlar bu biraz korku verici olsa da hiçbir şey yok. Anfilerde işiniz ortalama 2,3 saat sürüyor. Daha sonra askeri personel tarafından kalacağınız koğuşlara götürülüp, üzerinize giyeceğiniz levendler veriliyor. Eğer yemek saati ise yemek yiyip, temel ihtiyaçlarınız olan eşyaları alıp koğuşlara yerleştirip eğitimlere başlıyorsunuz.

Koğuşlar

Alayda 4 tabur her taburda 5 bölük var. 1 ve 2. (1,2,3,4,5,6,7,8,9,10. bölükler) taburlar çok rahat 10 kişilik, klimalı odalarda kalıyorsunuz. Tuvaletlerde hem klozet hem de alaturka klozet bulmak mümkün. Duşlar modern hamam mantığı yok binalar akıllı sistem. Klima ilk başta iyi görünse de merkezi sistemden kontrol edildiği için geceleri üşümenize sebep olabiliyor. Bunu çözmek için klimanın üzerine havlu atabilirsiniz. Diğer 3 ve 4 taburlar ise 150 kişilik koğuşlarda kalıyorlar şansınız varsa ilk iki tabura düşersiniz.

Yemekler

Yemeklerde bir askeri birliğe göre ne iyi ne kötü diyebiliriz. Az yemek ve eğitimler ile birlikte 21 günde 6 kilo verdim.

Eğitim

Denizci her yerde rahat derler ama internette okursanız bu durumdan şikâyet eden birçok adam göreceksiniz. Şikâyet edenler askerliği nasıl bir şey sanıyorlar anlamış değilim. Kolay bir eğitim sizi bekliyor. Sadece denetleme zamanına denk gelirseniz eğitimlere biraz daha sık tekrar yaptırılıyor. Buda sizi kesinlikle korkutmasın.

Usta Birliğim Nereye Çıkar

Usta birlikleri kesinlikle şansla bir ilgilisi yok. Askerliğinizin 10-11 gününde Ankara’dan bir heyet gelip sıra sıra herkesi çağırıp kendinizi anlatıyorsunuz. Rapor edip ne okudunuz ne işler yaptınız vs. oradaki komutandan size uygun pozisyonu işaretliyor. Tabi göreviniz ve nerede yapacağınız bir hafta sonra belli oluyor. Eğer boyunuz 1.85 cm üzeri ise cumhurbaşkanı muhafızı olma olasılığınız yüksek buda denizci olarak askerliğinizi Ankara’da yapacağınız anlamına geliyor. Benim dönemimde en çok asker gönderilen yerler yukarıdan aşağıya doğru sıraladım.

  • Kocaeli
  • Muğla
  • İzmir
  • İstanbul
  • Çanakkale
  • Ankara
  • Aydın
  • Mersin

Denizciler Ne Giyer

Denizciye o kadar çok eşya veriyorlar ki size tavsiyem askere giderken bir sırt çantası götürmeniz. Askeriye size bir büyük birde küçük bavul verecek ve içerisi tıka basa eşya dolu olacak. İş başı olarak bir pantolon ve gömlek giyiyorsunuz. Eğer muhafız değilseniz ayakkabı olarakta bir kundura. Törenlerde giymeniz için siyah ve beyaz iki tane tören elbisesi giymesi baya zor, tek başına giyip çıkaramayacağınız bir elbise. Kışlık mont yağmurluk rüzgarlık iki kundura bir spor ayakkabı iki tcb kepi 2 tane siyah normal kep vs.

Yemin Töreni

Denizcilerin yemin töreni gerçekten gösterişli oluyor. Eğer yaşadınız yer İskenderun’a yakınsa ailenizi mutlaka çağırın. Yemin töreni haftası fotoğrafhanede törenin dvd si satılıyor. Kargo ücreti dahil 8 TL ye bu dvd yi alabilirsiniz. Törenden 15-20 gün içerisinde ailenize ulaşır.