İyi Bir Yazılımcının Sırrı Nedir?

  • Anasayfa
  • İyi Bir Yazılımcının Sırrı Nedir?

Yazılım, program da denilebilen, bir bilgisayarı veya bir bilgi işletim cihazını, belirli işlevleri yerine getirmek üzere yöneten, cihazı kullanmamıza yarayan, kodlanmış ve planlanmış komutlar topluluğudur.

Yazılımcı ise, bilindiği üzere bu kod topluluklarını aldığı eğitimler ve edindiği tecrübeler sonucu bir araya getirip yazılımı yazan kişidir. Yazılımcılar, ülkemizde birçok üniversitede yetiştirilmekte olup, bu meslek hızla yayılmakta ve geleceğin mesleği olarak görülmektedir.

Yazılımcının Sırrı

İyi Bir Yazılımcı Olmanın Yolları Ve Detayları Nelerdir?

İyi bir yazılımcı olmak; alınan eğitimin yanı sıra daha fazla kod gruplarına hakim olmak, birden fazla işletim sistemini ( Windows, Pardus, Linux vs. ) kullanmak/denemek ve mesleki deneyimlerle mümkündür. Her şeyden önce iyi bir yazılımcı olmanın sırlarından biri de, yolun başındayken daha tecrübeli yazılımcıların söylediklerine kulak vermek, çalışmalarını incelemek, deneyimleri hakkında bilgi almaktan geçer. Onlar bu gizemli ve keyifli yolu giderken birçok kez sorunlarla karşılaşıp, onları adım adım ve genellikle başarıyla çözmüş kimselerdir.

İyi bir yazılımcı, her şeyden önce dinamik, güçlü, ne istediğini bilen, problemlere çözüm odaklı yaklaşabilen, çalışkan, azimli ve başarıyı hedefleyen bireydir. Bu mesleğin inceliklerinden en önemlisi dikkat ve güvenliği sağlamaktır. Birçok yazılımcı bunu bildiği halde göz ardı edebiliyor. Bu da söz konusu kişilere yaptıkları çalışmalar sonucu negatif geribildirim olarak dönebilir.

Kısacası; iyi bir yazılımcı olmak için birçok çalışma faktörüne ihtiyaç vardır. Unutulmamalıdır ki, yazılımlar adeta zincirleme işler topluluğudur. Bir yazılımı yalnızca kodlamak yetmez. Aynı zamanda, yazılımın takibini yapmak ve ilerde oluşan hatalara çözüm aramak gerekir. İyi bir yazılımcı, bir sonraki adımı ve hatta ileride oluşabilecek her türlü durumu göz önünde bulundurarak ileri görüşlülüğünü de geliştirmiş olur.

İyi bir yazılımcı, her şeyden önce deneyim sahibi, meraklı, problemlere çözüm odaklı yaklaşabilen, çalışkan ve başarıyı hedefleyen bireydir.