Kaç Çeşit Seo Türü Vardır?

  • Anasayfa
  • Kaç Çeşit Seo Türü Vardır?

Açılımı Search Engine Optimization olan (SEO) Türkçe karşılığı Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO’nun amacı web sayfalarının arama motorları tarafından daha hızlı indekslenmesi için yapılan düzenlemeler diyebiliriz. SEO bir çok farklı işlemden oluşur. SEO çalışması web sitelerinin anahtar kelimesinde hızlı ve sağlıklı yükselmesini amaçlar.

On Page ( Site içi )

İç SEO site içi hiyerarşik düzenini arama motorlarının botları tarafından daha kolay algılanan sayfalara dönüştürme işlemidir. Sitenizin mobil sürümünü ayarlamak anahtar kelimelerin Header ve footer ayarlanması gibi işlemleri içerir. Kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmayı amaçlar.

Off Page (Site Dışı )

Site dışında yapılan işlemlerin tümüdür. Site dışı SEO’nun en temel taşı backlinklerdir.

Backlink kendi sitenize sosyal medya sitelerinden ya da başka sitelerden alınan bloglardan kazanılan linklerdir. Backlinklerin sitenize faydalı olabilmesi için sizin anahtar kelimenizde Google tarafından indekslenmiş sıralamasında yüksek olan sitelerden almak faydalı olacaktır.

Backlinkler kendi içerisinde ikiye ayrılırlar.

Dofollow Backlink ve Nofollow Backlink Nedir?

Dofollow Backlink: Arama motorları sıralamanıza direkt etki eden linklerdir. Dofollow backlink Bir siteye başka bir sitenin kefil olmasıdır. Kefil olan sitenin Google değeri ne kadar yüksekse sitenize etkisi o kadar iyi olur.

Nofollow Backlink: Kısmen dofollow backlink’e benzer yine bir sitenin diğer siteye link vermesidir fakat bu link arama motoru sıralamanızı etkilemez. Yani kefil olmaz sadece link verir.

Bunların dışında illegal yoldan yapılan black hat SEO denilen işlemler bütünü vardır. Bu işlemler arama motorları üzerindeki sıralamaları manipüle etmek için yapılan işlemlerdir. Bir anahtar kelimede sitelerin sıralamalarını düşürmek amaçlı yapılan işlemlerdir.

Black hat SEO birçok alanda kullanılabilir, Sizin anahtar kelimenizdeki diğer sitelerin sıralamalarını düşürmek için kullanılabilir. Bu yöntemi uygulayan siteler Filtre ya da Sandbox cezaları alabilirler.