Kart Güvenlik Kodu Cvv Nedir

  • Anasayfa
  • Kart Güvenlik Kodu Cvv Nedir

Teknolojinin hayatımızın her alanında hızla ilerlemesi doğal alışkanlıklarımızda birçok değişimin yaşanmasına sebep olmuştur. Oturduğunuz yerden finans işlemlerinizden kira ödemelerinize, fatura işlemlerinizden alışverişe kadar her şeyi teknoloji yardımıyla yapabilirsiniz. İşte bu noktada Kart güvenlik kodu yani CVV işlemlerinizi sonuçlandırmak için gereklidir.

Kart Güvenlik Kodu CVV nedir?

CVV; Kart güvenlik kodu Visa, Master ya da Discover markalı kredi kartları ya da banka kartlarının arka yüzünde bulunan 3 Haneli bir numaradır. Bu numara internet üzerinden yapmış olduğumuz alışverişler sonrasında tanıtmış olduğumuz kredi ya da banka kartının tarafımıza ait olduğunu belirtmek için ve yaptığımız alışverişi güvenle tamamlamak için kullandığımız şifredir.

Bu Şifreyi Bilen Bir Kişi Kartım İle Alışveriş Yapabilir Mi?

Kredi kartınızın ya da banka kartınızın kart güvenlik numarasını yani CVV kodunu başka bir kişiyle asla paylaşmayınız.

Tarafınıza ait banka ya da kredi kartınızın CVV kodunun bir başkası tarafından biliniyor olması size şu açıdan sıkıntı yaratabilir. Eğer CVV numarası başkası tarafından bilinen kartın on yüzünde bulunan 16 haneli kart numarası da aynı kişi tarafından ele geçirilirse kartınızın içerisinde bulunan tüm limitiniz ile internet üzerinden istediği tutarda alışveriş yapılabilir.

Kart Güvenlik Kodu Cvv Nedir

Kart Güvenlik Numarası Yani Cvv Değiştirilebilir Mi?

CVV numarası kartın size ait olduğunu belirten tarafınıza tanımlanmış özel bir numara olduğu için değiştirilmesi mümkün değildir. CVV numarasını değiştirmek isterseniz kartınızı tamamen değiştirmeniz gerekmektedir. Yani kartınızın on yüzünde bulunan 16 haneli kart numarasının da değişmesi sonucu CVV numarası değiştirilir. Yani yepyeni bir kart tarafınıza verilmelidir.

Kart güvenlik numarasını çoğunlukla internet alışverişlerinde kullanmaktayız. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için alışveriş yaptığımız internet sitesinin güvenli bir yer olduğuna emin olmalısınız. Aksi takdirde CVV kodunuzun kötü niyetli kişiler tarafından kopyalanması ya da çalınması sizi maddi olarak zora sokabilir.