Kişisel Blog Nasıl Yapılır

  • Anasayfa
  • Kişisel Blog Nasıl Yapılır

Merhabalar yıllar geçtikçe insan oğlu kendini ifade ihtiyacı hissetti. Bu konuda en önde gelen yollardan bir tanesi de kuşkusuz sanal ortam oldu. Host firmaları peynir ekmek fiyatına host ve domain satar oldular. Artık hiçbir kod bilmeden çok güzel bloglar ortaya çıkar oldu. Bu hizmete para ödemek istemeyen insanlarda ücretsiz blog servislerini kullanmaya başladılar. Haliyle bu hizmeti veren firmalardan artış görüldü. Bu ücretsiz hizmeti veren siteler arasında en önde gidenleri WordPress ve Blogger oldu. Peki nasıl bir blog sahibi olunur birazda bundan bahsedelim.

  1. Blog – yani sanal günlüğünüzü açmadan önce ilk baş bir plan yapın ve planlarınızı notlar halinde bir köşeye yazın. Web sayfanızda neler yazacaksınız bunları kafanızda canlandırınız. Blog servisi seçiminde sizlere yardımcı olacak bir servis seçin benim sizlere önerim WordPress ve Blogger dir. Ücretsiz bir servis alacaksınız Blogger bu konuda daha iyi seviyeden. WordPress’in ücretsiz tema ve eklentileri iki elin parmağını geçmemektedir. Eğer Blogger de gerekli başarıyı gösterirseniz ilerleyen zamanlarda bir host ve domain alarak Professional bir blog hazırlayabilirsiniz. Bu konuda bilgim yok bana kim yardımcı olacak ? derseniz internet üzerinde bu konuda bir çok kaynak bulmak mümkün.
  2. Kişisel bir blog açacak olsanız dahi kendinize bir ana fikir edinmelisiniz. Blog okuyucuları karmaşık çorba gibi blogları okumaktan zevk almazlar. Örneğin sizlerin ilgi alanı veya zevklerinizi yansıtan bir blog hazırlayınız. Örneğin şiir yazmayı çok seviyorsunuz. Yazmış olduğunuz şiirleri web sayfanızda yayınlayarak sizin gibi düşünen insanların fikirlerini ve eleştirilerini alarak kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. Web sayfalarınıza bir rss akışı sağlayınız ki okuyucularınız sizleri yazılarınızı takip edebilsin. İnsanlar yazılarınıza yorum yaparak zevk almaya başlayacaktır ve yavaş yavaş hayranlarınız oluşmaya başlayacaktır.
  3. Tasarım konusunda bloglarda göz alıcı tasarımlara gerek yok. Kullanışlı kategori ve sayfalarınızı kolay tıklaya bilecekleri bir tasarım seçebilirsiniz. Tasarım konusunda kendini yormayın sizi ve blogunuzu yansıtan sade bir tasarım seçiniz.
  4. Hayal gücünüzü kullanın, herkesten farklı olabilecek fikirler üretin aşkla bloglayın. Büyük düşünmeyi hiç unutmayın, bu yazıyı kimse okumaz yayınlamayayım diye bir düşünceye kesinlikle sakının.
  5. Blogunuz sürekli güncel olsun en azından her gün bir yazı yazmaya özen gösterin. İnternet üzerinden yapılan kopyala yapıştır olarak yapılan bloglar alıntı yapılan sitelerin üzerine çıkamazlar bunu unutmayın.
  6. Blogunuzu açtıktan sonra diğer blogcuların yazılarına yorum yapın sitenize yeni ziyaretçiler sağlayabilirsiniz.
  7. Blog konusunda en büyük sıkıntılardan birtanesi tanıtımın yapılmamasıdır. Forum sitelerinde web sayfanızdan bahsetmeyi unutmayın. Twitter ve Facebook gibi sosyal sitelerde blogunuzu tanıtınız.