Kopya İçerik Nedir?

Dijital yaşamın hızla genişlediği ve geliştiği bu çağda internet üzerinde yazılar veya makaleler olan birçok blog sitesi veya internet siteleri bulunmaktadır ancak bazen bu sitelere yazın yazan kişiler veya yazarlar başka bir yerden birebir olarak aldıkları yazıyı, kendileri yazmış gibi bazı sitelerde yayınlayabilmektedirler. Bunlara kopya içerik denmektedir.

Kopya İçerik Nasıl Olur ve Cezaları Nelerdir?

Kopya içerik günümüzde özellikle haber sektöründe olabilmektedir, bu sektörde alıntı yaparak bile telif hakkı olabilmektedir. Bu şekilde bile bu işi yapan kişiler hakkında yasal yaptırımlar yapılabilmektedir.

Kopya İçerik

Google gibi arama motorları bu tip kopya içerikleri ret edebilmekte veya değersiz görebilmektedir. Bir içeriği kopyalamak için genelde 2 yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan ilki internet sitelerini kullanarak yapılan kopyalama, diğeri ise internet dışından yapılan kopyalamadır. İnternet üzerindeki kopya içerikler, Google tarafından uyarılarak kaldırılabilmektedir. İnternet sitelerinde olan bu kopya gibi durumlarda bu siteler çok büyük ölçüde ceza alabilmekte ve bazen de bu cezalar kapatma cezasına kadar varabilmektedir ve sonuçta da bu siteler arama motorlarından silinmektedirler.

Harici kaynaklar vasıtasıyla yapılan kopyalama durumlarında ise bu denli büyük cezalar olmasa da internet siteleri sıralama olarak aşağılara inebilmektedirler. Kopya içerik bulunduran internet siteleri yüzünden o içeriği bulunduran asıl siteler ise arama motorlarında daha aşağılarda olmaktadırlar.

SEO ve Kopya İçerik?

SEO olarak çalışan kişiler yaptıkları çalışmalarda internet sitelerinin üstlere çıkmasında etkili olan etken sitelerin içeriği olduğu için kopya içerikler çok etkili olmamaktadır. Google bir sitenin yapısına ve popülerliğine göre ona puan vermektedir. İnternet sitelerini taklit eden diğer siteler puan olarak Google tarafından düşük puan almaktadırlar. SEO’lar bazen kopya içerik olan siteleri Google’da üst sıralara çıkarabildikleri için bu puan sistemiyle bu adaletsiz durum giderilebilmektedir.