Kurduğunuz Web Sitesinin Kategorisi Nasıl Belirlenir?

  • Anasayfa
  • Kurduğunuz Web Sitesinin Kategorisi Nasıl Belirlenir?

Web sitelerinde kategoriler hangi alanda hizmet verdiklerini gösteren ayırıcı özelliklerdir. En biatinden site kurulum aşamasında alınan alan adı kaydı yaptırırken, alan adının seçimi site içeriği ile ilgili kategoriyi ifade eden kelimelerden oluşabilir.

Son yıllarda kategorilere göre alakasız alan adlarının da web sitelerinde kullanılmaya başlaması bu seçeneği tamamen ortadan kaldırmamış olsa da belli bir oranda etkisizleştirdi. Alan adı alımı sırasında kategori seçimi eğer alınan site adı ile yapılmamışsa, web site yayına başladıktan sonrada kategori seçimi yapılabilir. Site açıklamaları, içerik etiketleri, anahtar kelimeler gibi birçok materyal kategori belirleme işine yarar.

Bir Web Sitesinin Kategori Belirlemesinin Önemi

Kurulan bir site, eğer kendine bir kategori belirlemeden hangi alanda faaliyet gösterdiği fark edilemezse, çeşitli konularda içerik üretmesi, gerek site ziyaretçileri gerekse arama motorları tarafından belirli bir şekle sokulamayacak olduğu anlamına gelir. Bu da internet sitesi için kendini ifade edememe anlamına gelir ki, her site ziyaretçisi ya rast gele o siteye girmiş olur ya da hafızasında tutması gereken bir site olarak düşünmemesine neden olur.

Web Sitelerinde Kategori Belirlerken

Öncelikle yasal olarak bir takın konuları belirtmek zorunluluğu olan site kategorileri var. Bunlar şiddet içerikli olduklarını ya da belirli yaş guruplarına hitap ettiklerini belirtmek zorundadırlar. Bunun haricinde her kategori ismi o isim altında ki var olan internet sitelerinin içeriği hakkında fikri verici isimlerdir. Örneğin Kitap kategorisinde var olan bir internet sitesi, bu kategori altında, “ay kumu” alan adı ile yer almış olabilir. Web sitesinin alan adı kitapla ilgili olmasa da kategorisinin kitap olduğu anlaşılmış olur.

Web Sitesi Kategorileri

Hiçbir kategoriye girmeyen siteler dahi bir kategoride yer alır, kategori edilmemiş kategorisi bu alan içinde içerik üreten siteler içindir. Silahlar, çocuk, Wep posta, spor, teknoloji, Politika, Kişisel, Çevrim içi, Din, Alışveriş gibi yüzlerce kategori ismi olabilir.