Laptop Batarya Ömrünü Nasıl Uzatabiliriz

  • Anasayfa
  • Laptop Batarya Ömrünü Nasıl Uzatabiliriz

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletlerden genel olarak işimize yarayan en önemlisi laptoplarımızdır. Gelişen teknolojiyle birlikte bir çok farklı çeşitte laptop üretilmiştir. Teknoloji her konuda ilerlemiş olsa dahi batarya ömrü hem bilgisayarlarımızda hem akıllı telefonlarımızda bize en çok problem çıkartan sorunlardan bir tanesidir. Bataryaların ömürleri genellikle kısa olduğu tüm herkes tarafından kabul görmüş bir gerçekliktir. Kim sürekli batarya değişimine girmek ister fakat bunun tek sorumlusu batarya üreticileri değildir. Doğru kullanım ve düzenli bir bakım ile bataryaların ömrünün uzamasını sağlamak mümkündür. Bugün laptop batarya ömrünü nasıl uzatabiliriz ile ilgili detayları paylaşacağız.

İlk olarak laptopların batarya ömürlerinin uzatılma işlemi sürecinin zahmetli olduğunu bilmeniz gerekir. Pil ömrünü uzun tutmak için bilgisayarınızın piline iyi bakmak gerekir ki bunun da çok kolay bir işlem olmadığı açıktır. Fakat bu işlemleri düzenli yapmanıza yardımcı olacak bir düşünce de sizi hem daha fazla batarya alma maliyetinden kurtaracak hem de sürekli batarya bitme problemi yaşamanızı engelleyecek olmasıdır. Bu sebeple etkili olma açısından daha düşük fakat pratik bir yöntem ile yazımıza başlıyoruz.

Laptop Batarya Ömrünü Nasıl Uzatabiliriz

Öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken uzun süre bilgisayarınızı kullanacaksanız ve fişe taktıysanız, pil ömrünü uzatmak için bataryayı çıkartarak fişe takarak kullanmanız gerekmektedir. Fakat bu işlemi yaparken öncelikle bilgisayarımızı kapatıp batarya çıkarma işlemini o şekilde yapıyoruz. Daha sonra bataryaya ihtiyaç duyduğunuz zaman bataryayı takıp kullanımına devam edebilirsiniz ki bu işlemi yaparken tekrar bilgisayarı kapatıp bataryayı takıp bu şekilde kullanıma devam edeceğiz. İhtiyaç halinizde bataryayı şarj edip kontrol ederek kullanmanızda fayda olacaktır. Tekrar olarak asla bilgisayar açıkken bataryayı çıkartmayın bilgisayarınızın kapalı olduğundan emin olduğunuz zaman bataryayı çıkartıp daha sonra bilgisayarınızı açarsanız en basit şekilde pil ömrünü uzatmanız da yardımcı olacaktır. Bu yöntem bir diğer yönteme nazaran daha rahat bir şekilde uygulanacak ve zahmeti çok olmayan bir yöntemdir. Bir diğer yöntem ise daha dikkat gerektiren fakat daha etkili yöntemdir.

Daha dikkatli bir şekilde pil uzatma işlemini yapacaksanız da bataryanın kullanımını %80 üzerine ve %20 altına düşmemesine özen göstermeniz gerekmektedir. Batarya ve fiş takılıyken çalışıyorsanız bir şekilde sürekli bu oranları kontrol etmeniz gerekmektedir. Batarya şarj değeri %80’e ulaştığı anda bilgisayaranızı kapatarak bataryayı çıkartıp daha sonra tekrar açıp fiş ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Aynı şekilde batarya takma işlemini de bilgisayarınız kapalıyken yapmanız pil ömrünüzü uzatacaktır. Ek olarak %20 altına düştüğü zaman işleminiz acil değil ise bilgisayarınızı fişe takana kadar kapatıp beklemenizde fayda var. Diğer yönteme göre biraz daha uğraştırıcı sabır ve kontrol isteyen bir işlem olsa da nispeten pil ömrü uzatmada daha etkili bir yöntemdir.

Günümüzde bu denli aktif kullanımda bulunan laptoplar için sürekli bu işlemi tekrarlamanın zorluğunun farkındayız, fakat düzeni kurduğunuz zaman emin olun batarya ömrünüzün daha uzun gittiğini sürekli batarya değişim derdinden kurtulacağınız en azından yeni batarya alım süresinin biraz daha uzadığını deneyimleyeceksiniz. Umuyoruz gelecekte daha uzun ömürlü şarj gerektirmeyen veya ömrü tükenmeyen bataryalar üretilir ve hepimiz bu zahmetli işlemleri tekrar tekrar uğraşarak uygulamak zorunda kalmaz, ekstra zahmet ve maliyete girmeyiz.