Mobil Kaza Tespit Tutanağı

Dünyada ilk defa Türkiye’de uygulanan yöntem ile mobilden (akıllı telefon üzerinden) kaza tespit tutanağı doldurulabiliyor.

Kaza Tespit tutanakları kağıt üzerine doldurulan bir form ile oluşturulurken, 2008 yılının Nisan ayından beri akıllı telefonlar aracılığıyla da doldurulmaya başlandı.

Bu farklı uygulama Sigorta Bilgi ve Göze​tim Merkezi tarafından geliştirildi. Uygulama, zamandan tasarrufu ve form üzerinde hata yapma payını ortadan kaldırmayı hedefliyor. Uygulama akıllı telefonun modeline göre App Store’dan ya da Google Play’den indirilebiliyor.

Mobil Kaza Tespit Tutanağı

Mobil Kaza Tespit Tutanağının Avantajları

  • Kağıt, kalem, güncel kaza formu yanınızda olmasa bile bir akıllı telefon yardımı ile kaza tespit tutanağı formunu doldurabilirsiniz.
  • Poliçe bilgilerini tek tek girmek yerine, internet üzerinden poliçe bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu bilgilere; Plaka ve ruhsat sahibinin kimlik numarası ile sorgulama yaparak, profile kaydedildiyse profil bilgilerinden ya da kare kodlu poliçenizdeki kare kodu okutarak otomatik olarak ulaşabilirsiniz.
  • Araç bilgileri (Şasi numarası, markası, modeli, araç yılı) girilmesine gerek kalmaz. Çünkü zaten poliçe bilgileri girildiğinde sistem araç bilgilerini de otomatik olarak ekrana aktarır.
  • Kaza ortamını video olarak tutanağınıza ekleyebilirsiniz. Uygulamanın video çekim özelliği sayesinde kaza sonrası olan görüntüyü ekleyebilirsiniz. Eklenilen bu video, kaza tutanağının daha çabuk sonuçlandırılmasını sağlayacaktır.
  • Uygulamada yer alan ”Kaza Yoğunluk Haritası” ile son bir ay içerisinde kaza olmuş yerler harita üzerinden görüntülenir. Böylelikle bulunduğunuz çevredeki ve yakınızdaki kazaları da görme imkanınız olur.
  • Harita üzerinden en yakın hastane, en yakın tamirci, en yakın sigorta acenteleri görülebildiğinden zamandan tasarruf sağlar. Ayrıca; konuma yol tarifi özelliği ve iletişim bilgileri özelliği sayesinde ihtiyaç duyduğunuz bu kurumları arayabilirsiniz. Özellikle; en yakın hastane özelliğinin kazazedelere büyük yardımı olduğu düşünülüyor.
  • Kazadan sonra hangi tarafın kusurlu bulunduğu cep telefonunuza SMS bilgilendirmesi ile ulaştırılır. Tüm sonuçlanan detayları uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.