Mobil Uyumlu Site Nasıl Hazırlanır?

  • Anasayfa
  • Mobil Uyumlu Site Nasıl Hazırlanır?

Responsive kişilerin girdiği cihazlarda uyumlu ekran boyutu tasarımıdır. Telefon, tablet, bilgisayar gibi aletlerden girdiğinizde site herhangi bir bozukluk göstermeden ekran boyutu düzgün bir şekilde karşınızda oluşup gözükmektedir. İngilizce’den gelen “responsive” kelimesi anlamı “sorumlu” demektir. Bu yüzden bu kelime kullanılır.

Kullanılmaya Ne Zaman Başladı?

Çok eski bir modeli olmadığını bilebilirsiniz. 2010 yılında ortaya çıkan responsive bundan daha önce jQuery şeklinde kullanılarak belirli şekilde elemanın sayfa boyutu değiştiğinde boyutları otomatik ayarlanabiliyordu. Responsive orataya çıktığında Twitter yöneticileri Bootstrap adlı bir CSS framework’ü oluşturdular şuan en çok kullanılanlardır hatta araştırmalara göre tek framework .

Mobil Uyumlu Site

Neden Responsive Tasarım?

Türkiye’de internete girenlerin oranı çok yüksek sayıda olmasıyla birlikte mobil ve tablet olarak internete giren kullanıcılar daha fazladır. Kullanışı kolay ve pratik olan bu responsive tasarım müşterilerinize, takipçilerinize daha iyi bir hizmet sunmak için kullanımı kolay olan tasarımdır.

SEO Açısından

Google böyle bir tasarımı sitelere uygulamayı uygun görür. Çünkü Responsive kullanılan sitelerin yoğunluğu daha fazladır. Bunların fiyatlandırması m.site.com veya mobil.site.com gibi değil de tek bir tasarımın üzerinde ucuz bir şekilde yaptırılır.

Seo açısından yoğunlukla tercih edilen bu mobil ve tablet uyumlu responsive tasarım gerçekten Türkiye bakımından yoğun ilgi görmüştür. Şu anda bakıp görülen tüm sitelerde responsive tasarım mevcuttur. Alınan host sunucuları, bilişimler bunu zaten size karşılıyor. Kurduğunuz blog siteler vb. siteler siteye giren kişinin göze hitap etmesinde önemli rol oynuyor. Daha fazla ziyaretçi sitenizi ziyaret ediyor.

Responsive Tasarımı Yapımı

Responsive tasarımı yapmak zor bir olay değildir. Responsive tasarım yapmak için bilmeniz gerekenler CSS ve Jquery bunları bilen her kimse responsive tasarım şeklinde web sitesini kodlaması mümkündür.