MongoDB ile İki Tarih Arasında Arama Yapmak MongoDB Between

  • Anasayfa
  • MongoDB ile İki Tarih Arasında Arama Yapmak MongoDB Between

PHP dilini kullanarak MongoDB veritabanındaki iki tarih arasında arama yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. MongoDB veritabanına bağlanın. PHP ile MongoDB veritabanına bağlantı kurmak için mongodb kütüphanesini kullanabilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki kod bloğunu kullanabilirsiniz:
$client = new MongoDB\Client("mongodb://localhost:27017");
  1. İstediğiniz veritabanı ve birimini seçin. Örnek olarak aşağıdaki kod bloğunu kullanarak mydatabase isimli veritabanı ve customers isimli birimi seçebilirsiniz:
$db = $client->mydatabase;
$collection = $db->customers;
  1. Tarih aralığını belirleyin. Örnek olarak aşağıdaki kod bloğunu kullanarak başlangıç tarihi 2022-01-01 ve bitiş tarihi 2022-12-31 olarak belirleyebilirsiniz:
$start_date = new MongoDB\BSON\UTCDateTime(strtotime("2022-01-01")*1000);
$end_date = new MongoDB\BSON\UTCDateTime(strtotime("2022-12-31")*1000);
  1. Sorgu oluşturun. Bu adımda, tarih aralığını belirleyen sorgu dizisini oluşturabilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki kod bloğunu kullanarak bir sorgu oluşturabilirsiniz:
$query = array('date' => array('$gte' => $start_date, '$lte' => $end_date));
  1. Sorguyu çalıştırın ve sonuçları alın. Örnek olarak aşağıdaki kod bloğunu kullanarak sorguyu çalıştırabilir ve sonuçları alabilirsiniz:
$cursor = $collection->find($query);

foreach ($cursor as $document) {
   print_r($document);
}

Bu adımları takip ederek, PHP ile MongoDB veritabanında iki tarih arasında arama yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, tarihlerin MongoDB’de UTCDateTime türünde saklandığıdır.