Neden Çinden Alışveriş Yapılıyor?

  • Anasayfa
  • Neden Çinden Alışveriş Yapılıyor?

Alışveriş sektörünün yavaş yavaş internet odaklı olması ile bu amaçla kurulan siteler artmış olması nedeniyle piyasa oldukça genişlemiştir. Şu anda Ticaret Bakanlığından izin alan tüm sitelerde sanal alışveriş yapılabilmektedir. Sayıları bu kadar fazla olan sitelerin arasından seçim yapmak ve güvenilir olanı bulmak oldukça zor olmakta ve zaman almaktadır. Bu sebeple kişiler aranılan ürünün en ucuz olduğu sitelere yönelmek durumunda kalmaktadır. Uygun fiyatlı ürünlerin satıldığı sitelerde ise genelde ürünlerin dış kaynaklı yani ithal ürünler olduğu ve ithal edildiği ülkelerin de uzak doğuda Çin, Vietnam gibi ülkeler olduğu görülmektedir. Bu durumdan dolayı satın alınan ürün ertesi gün değil de 2 hafta ile 2 ayı bulabilen sürelerde satın alan kişinin eline ulaşmaktadır.

Çin Malı Neden Ucuz Olur?

İnternet sitelerinde Çin’den gelen ürünlerin daha ucuza satılması bu ürünlerin alış fiyatlarının düşük olmasından ve toplu olarak alınmasından kaynaklanır. Toplu olarak alınan her üründe fiyat normalde de perakende fiyatlarının daha altında olmaktadır. Çin’de hem ucuza mal edilen hem de kara yolu ile taşıma sağlanarak tek sevkiyatta birçok ürün alabilen toptancılar bu ürünleri mağazalardan çok internet ortamında hem daha hızlı satmakta hem de kendi kazançlarını paylaşmadan direk tüketiciye ulaşmış olmaktadırlar. Çin’den gelen bu ürünlerin bazı sitelerde toptan satışı yapılarak direkt olarak Çin’deki üreticiler ile de bağlantı kurulabilmektedirler. Çin malının ucuza mal edilmesinin sebebi ise bu ülkedeki aşırı nüfus yoğunluğuna ve bununla gelen işsizlik sorununa bağlı olarak iş gücü fiyatlarının ucuzlamasıdır.

Çin’deki Ucuz Ürünler Ticareti Canlandırıyor

Çin ile ticarette avantaj ürünlerin yalnızca ucuz olması değil aynı zamanda son teknoloji olması ve diğer ülkelerde bulunmayan çeşitliliğe sahip olmasıdır. Sürekli yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi başka ülkelerde ürünün inceleme aşamasında olduğu sıralarda Çin’ de seri üretime geçilmiş olması ve Çin piyasasında her türlü ürünün üretiliyor olması gibi birçok olumlu durumdan dolayı tüm dünyadaki üreticiler, toptancılar ve satıcılar gözünü Çin’ e çevirmiştir. Çin bu sayede sadece bizim ülkemizde değil tüm dünya ticaretinde büyük kar payı olmuştur.