Neden Online Alışveriş Tercih Ediliyor

  • Anasayfa
  • Neden Online Alışveriş Tercih Ediliyor

Alışveriş yapmak hala ihtiyaçlarımızı gidermenin tek yolu. Kimi zaman bir süper marketten, kimi zaman pazardan, kimi zaman lüks bir alışveriş merkezinden, kimi zaman ise küçük bir mahalle bakkalından. Alışveriş yapmanın çeşitli nedenleri vardır: alışveriş yapmakta ki amacımız ihtiyaçlarımızı gidermek olabileceği gibi, sadece vakit geçirmek, eğlenmek ve stres atmak için de olabilir.

Alışveriş sadece alışveriş merkezinde yapılmaz

Alışveriş yapmanın tek yolu alışveriş merkezlerine, çarşı ve pazarlara gitmek değil. 21. yüz yılda gelen teknolojiyle birlikte artık alışveriş yapmanın da birbirinden kolay yöntemleri var. Bunun en güzel örneği de internet üzerinden online olarak yapılan alışveriş.

Neden Online Alışveriş Tercih Ediliyor

Online alışverişin faydaları

Online alışverişin tüketicilere sayısız kolaylığı var. Tartışmasız bunlardan en önemlisi de sunduğu ürün ve seçeneklerin sınırsız olması. Örneğin bir araba almak istiyorsunuz, sadece bir kaç tıkla alabileceğiniz bütün araba seçeneklerini görebilir, fiyat araştırması ve karşılaştırması yapabilirsiniz. Anadolu’nun herhangi bir şehrinde, evinizde otururken internet üzerinden İstanbul’da ki mağazalardan fiyat bilgisi alabilir, bunları karşılaştırabilir ve yine evinizde otururken en uygun bulduğunuz ürünü satın alabilirsiniz. Online alışverişin tüketicilere sunduğu bir diğer kolaylık ise alışveriş merkezlerinin gürültü ve kargaşasından uzak olması. Örneğin bütün bir hafta çalıştınız, hafta sonunu evde dinlenerek geçirmek istiyorsunuz ama alışveriş yapmak zorundasınız, işte tam burada yardımınıza online alışveriş yetişiyor. Tüm bunların yanında online alışveriş zamandan ciddi anlamda tasarruf sağlamamıza imkan verdiği için sıklıkla tercih ediliyor.

Online alışverişin dezavantajları

Online alışverişin sayısız avantajlarının yanında bir kaç dezavantajı da var. Her şeyden önce alışveriş yapacağınız sitenin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. güvenilirliğinden şüphe duyduğunuz sitelerden kesinlikle alışveriş yapmamalısınız ve alışveriş yaparken eğer imkanınız varsa kredi kartı ile ödeme yapmak yerine kapıda kart ile veya nakit ödeme seçeneklerini tercih etmelisiniz. Aksi taktirde siteye gireceğiniz kredi kartı bilgileri kötü niyetli insanların eline geçebilir ve dolandırıcılara hiç ummadığınız kapılar açabilir. Online alışverişin diğer bir dezavantajı ise ürünü görmeden alıyor olmanız. Alışveriş yaptığınız site yeterince güvenilir değilse, kargonuz geldiğinde sipariş verdiğiniz üründen çok farklı bir ürünle karşılaşabilirsiniz.