Nerden Başlamalıyım

Merhabalar Sanal Kursun e-dergisini kaynak kullanarak görsel medyaya nasıl bir girişi yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışayım.

Evinizde bir bilgisayarınız var ve sanal ortamda dolaşırken birden görsel medya ile ilgilenmeye başladınız. Görsel medya çok geniş bir kavram web tasarım, grafik tasarım, 3d vs. bunların her birini öğrenmek için yoğun bir emek harcamalısınız. Peki ne yapmalısınız buyurun kafa karıştırmadan inceleyelim;

Web Tasarım

 

Eğer bir web tasarımcı olmaya karar verirdiyseniz ilk bilmeniz gereken Adobe Photoshop’tur. Bu konuda internetten bir çok kaynak bulabilirsiniz. Kitapçılarda bu program ile ilgili kaynaklarda bulabilirsiniz, dershanelerde bu işin dersi verilmektedir. Photoshop’un yanı sıra alternatif programlarda var tabi ki ama en professional Photoshop’tur. Web tasarımcı olmak için bu programla beraber Dreamweaver öğrenmelisiniz. Bu programla ilgili kaynaklarda Photoshop’taki gibidir.

Dreamweaver Ne Yapar ?

 

Bir grafik programı ile tasarladığımız web sayfalarının ara yüzünü jpg. gif, gibi formatlarda düzgün şekilde yerleştirmek ve web alanımıza yollama yaramaktadır. Buraya kadar öğrendiklerinizi html formatında düzenleyip web sitenizi yayınlayabilirsiniz. Html nedir? Diye soracak olursanız bu konu ile ilgili daha önce bir yazı yazmıştım ve ŞU adresten inceleyebilirsiniz.

Bu bilgi ile web sitenizde bir düzenleme yapmanız gerektiğinde tekrardan Dreamweaver’ı kullanmalısınız. Birde bu işin içerik yönetim tarafı var. Böyle bir web sayfası yapmak için ileri derecede php veya asp proglama bilgisine sahip olmalısınız.

Php Nasıl Çalışır ?

 

En basit tanımla PHP kullanıcısının giriş yapabileceği bir ara yüz yapmanızı sağlar. Bu girişleri MySQL veri tabanına yazar ve web sitesi de buraya girilen verileri okur. Bu sayede web sayfanızda bir değişiklik yapmanız gerektiğinde bir kullanıcı adı ve şifre ile güncellemeyi anında yapabilirsiniz. Bu arada hareketli bir görsel yapmanız gerektiğinde Adobe Flash programını kulla bilirsiniz.

Baskı Tasarım

 

Photoshop bildiğiniz takdirde kartvizit, broşür gibi çalışmalar yapabilir ve bu çalışmaları baskıya verip kullanabilirsiniz. Baskı tasarımında Photoshop’tan daha iyileri var bunlardan bir tanesi de Corel Draw programıdır. Yine bu programla ilgili kaynakları da kolaylıkla bulabilirsiniz.

3. Boyut

 

Ayrıca bir de tasarım yönünüzü geliştirme ve animasyon yapabilmek için 3 boyutlu bir program öğrenebilirsiniz. Peki 3 boyutlu program bilmeniz bize sağlayacağı fayda tam olarak nedir? Sinema sektöründe ve reklam sektöründe film çekimlerinde, ürünlerin üretim aşamalarından firmaların kullandığı ve günümüzde vazgeçilemeyecek kadar önemli bir sistemdir. Üretilmeyen bir ürünü gerçekte varmış gibi gösterebilir ve ürünü  sattıktan sonra üretimini yapıp müşteriye teslim edebilirsiniz. Bu işten 10 binler kazanabilirsiniz maliyetleri bir hayli yüksektir.En yaygın 3 boyutlu program 3D Studio Max’tır.

Şu Yazıda Genel Bir Bilgi Edinmeniz İçin Faydalı Olucaktır