Online Alışveriş Yapılabilecek Siteler

  • Anasayfa
  • Online Alışveriş Yapılabilecek Siteler

eBAY

eBAY, perakende ve toptan satışlarda uzmanlaşmış bir online alışveriş sitesidir. Pierre Omidyar tarafından 1950 yılında San Jose Califiornia’da kurulmuştur ve e-ticaret konusunda çok bilinen bir başarı hikayesi olmuştur. Firma şu anda 30 ülkede faaliyet göstermektedir ve milyarlarca dolarlık iş hacmine sahiptir. Ebay’de ürünler açık artırma yolu ile alınır ve satılır. Bunun yanı sıra hemen al, online bilet takası ve diğer servisleri vardır. Tüketicilerin web sayfasını kullanması ücretsizdir fakat satıcılar belli bir miktar ödemek durumundadır.

Amazon

Amazon ismi ile de bilinen Amazon.com 5 Temmuz 1994’te Jeff Bezos tarafından Seattle Washington’da kuruldu. Toplam satış rakamlarına göre en büyük perakende alışveriş web sayfası olarak bilinen Amazon online kitap satış mağazası olarak ticarete başladı. Ürün yelpazesi artık kitapların yanı sıra şu an tüketici elektroniğini, video oyunlarını, bilgisayar yazılımlarını da içerir. Amazon ABD, İngiltere, İrlanda, Fransa, Almanya, Hollanda, Türkiye ve diğer birçok ülke için ayrı web sayfalarına sahiptir.

Alibaba

Alibaba grubu Çin merkezli perakende ve toptan satışlar yapan bir online alışveriş sitesidir. Aliexpress, ve Çinli tüccarları okyanus ötesi alıcılarla buluşturmayı hedefleyerek Jack Ma tarafından kuruldu. Alibaba grubu 2012 yılında yaklaşık 170 Milyar Dolar kar elde etti. Diğer ülkelerden satıcıların da web sayfası üzerinden satış yapmasına izin verilmektedir fakat Alibaba genel olarak Çin’li satıcıları desteklemektedir. Nisan 2016 da Walmart’ı geçerek en büyük perakende şirketi olmuştur.

Shopify

Shopify Ottowa kanada merkezli bir online alışveriş sitesidir ve diğer online alışveriş siteleri için yazılımlar hazırlamaktadır. Shopify 2004 yılında Tobias Lütke, Daniel Weinand, and Scott Lake tarafından kurulmuştur ve aslında sahipleri bu siteyi snowboard satmak için kurmuşlardı fakat Lütke mevcut e-ticaret sayfasından rahatsız olup bugünkü Shopify’ı kurma kararı almıştır. Şu an bu siteyi, 377.500 tüccar ve milyonlarca müşteri kullanmaktadır.