Özel Yazılımların Eticarette Getirisi Var Mıdır?

  • Anasayfa
  • Özel Yazılımların Eticarette Getirisi Var Mıdır?

Özel yazılım, herkes tarafından aynı şekilde kullanılan standart hazır paket yazılımlarının aksine, bilgisayar yazılımcıları tarafından tamamiyle sizin veya şirketinizin isteklerine özel olarak hazırlanan yazılım türüdür.

Neden Özel Yazılım?

Mesela bir örnek verelim, bir tablet alacaksınız. Hem çift hatlı hem bluetooth özellikli gibi. Tüm mağazayı gezmenize rağmen tam sizin istediğiniz gibi bir tablet bulamıyorsunuz. Bu olay sadece donanımsal alanda değil, yazılımsal alanda da çok büyük bir sorun. Buna da bir örnek verelim çoğu bilgisayar kullanıcısı genellikle Microsoft‘un hazırladığı hazır paket yazılımları kullanır, fakat bu hazır paket yazılımların özellikleri büyük bir güncelleme gelmediği üzere sabittir, özellikleri kullanıcının isteğine göre değişmez. Bu sorun da kullanıcının performansını ve memnuniyetini önemli ölçüde düşürür. İşte Özel Yazılım ise tam burada devreye girip sizi bu sorundan kurtarıyor. Özel Yazılımın faydalarını teker teker sıralayayım:

  • Tüm özellikleri tek yazılımda toplar sizi birden fazla yazılım kullanım derdinden kurtarır, dolayısıyla sizin ve şirketinizin daha verimli çalışmasını sağlar.
  • Tüm verileri aynı yerde toplar, sizi farklı farklı yerlerden farklı farklı malumatlar almaktan kurtarır.
  • Tüm sorunlar ile tek bir firma ilgilenir, bir sürü destek hattıyla gereksizce ayrı ayrı konuşmaktan, ayrı ayrı dert anlatmaktan kurtarır ve sadece size özel olduğu için sizinle özel olarak ilgilenirler.

Özel Yazılımların Eticarette Getirisi Var mıdır?

Kesinlikle, özel yazılım alım ve satımının büyük getirileri vardır. Olabildiğince kârlı bir iş olduğundan dolayı bu işle uğraşan bir sürü yazılım firmaları ve yazılımcılar vardır. Yazılımcılığa yeni başlamış Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin ise başlıca geçim kaynağı bile olabilir. Hatta sırf fazla Özel Yazılım isteklerine yetişemediklerinden dolayı çeşitli şirketlerin yazılımcı eleman aldığı bile görülmüştür. Belki eticaret değil ama küçük bilişim/elektronik dükkanlarının camlarında dahi özel yazılım hazırlamakla alakalı ilanlar vardır.