Pasaport Almak Kaç Gün Sürer?

  • Anasayfa
  • Pasaport Almak Kaç Gün Sürer?

Yurtdışında tatil yapmak isteyen herkesin sahip olması gereken pasaport gerekli evraklar hazırlandıktan sonra emniyet müdürlüklerine bağlı pasaport şubesinden çıkarılmaktadır. Yurt dışında kişinin kimlik belgesi yerine de kullanılan pasaport her vatandaşta bulunması gereken bir belgedir.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

18 yaşını doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar için gerekli olan evraklar:

  • TC nüfus cüzdanı aslı
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Müracaat sırasında verilen parmak izi
  • Anlaşmalı bankalardan birisine yatırılmış olan pasaport cüzdan bedelinin dekont aslı
  • Anlaşmalı bankalardan birisine yatırılmış olan pasaport harç bedelinin dekont aslı
  • Var ise daha önceden kullanılmış pasaportun aslı

Pasaport başvurularındaki temel kurallardan birisi evrakların eksiksiz teslim edilmesi, diğeri ise başvurunun şahsen yapılmasıdır.

Pasaport Almak Kaç Gün Sürer?

Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Eksiksiz şekilde teslim edilen evraklar Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Pasaport Şube tarafından incelenerek pasaport hazır hale getirilir. Hazır olan pasaportu almak için 2 farklı yol vardır. İsteyen kişiler başvuru yapılan şubeden alabildiği gibi isteyenler de adresine kargolanmasını talep edebilmektedirler.

Yapılan incelemeler sonucunda herhangi bir engel ile karşılaşılmaz ise pasaportun hazır hale gelmesi yoğunluğa bağlı olarak 2 ile 7 gün arasında sürmektedir. Ancak yoğun tatil, hac ve umre gibi dönemlerde başvuruların yoğun olması nedeniyle bu süre uzayabilmektedir.

Tüm bu aksaklıklara önlem olarak pasaport başvurusu planlanan tatil tarihinden en az 15-20 gün öncesinden yapılmalıdır. Ayrıca kargo ile teslim seçeneği seçildiği takdirde kargo firmasının yoğunluğuna bağlı olarak da pasaport teslim süreci uzamaktadır.

Yapılan başvuru sonrası pasaportun durumu pasaport şube müdürlüğünün internet sitesi üzerinden takip edilebildiği gibi hazır olan pasaportun bilgisi de başvuru sahibine SMS ve e mail yolu ile bildirilmektedir.