Responsive Nedir?

Responsive tasarım; tablet, bilgisayar ya da mobil cihazlarda ekran çözünürlüklerine uyumlu ve duyarlı davranan, kullanıcıya web sitelerinde gezinirken ya da inceleme yaparken rahatlık sağlayan bir web tasarımıdır. Tablet ve mobil cihazların etkin olarak kullanılması ile birlikte bu tasarıma olan ihtiyacı artırmaktadır.

Responsive Web Tasarım Nasıl Çalışır?

Özellikle seo çalışmalarında önemli etkileri bulunan responsive web tasarım akıllı bir tasarım modeli olarak, mobil ve tablet cihazlarından ya da bilgisayar ortamından girişin yapıldığını anlayarak, içerikte bulunan resim, yazı, menü ya da diğer elementlerin boyutlarını algılayarak ekranda tam çözünürlükte görünüm sunmaya imkan tanımaktadır. Arama motorlarının reponsive web tasarıma önem verdikleri görülmektedir. Kolay kullanılabilir olması ve tüm cihazlar üzerinden erişim sağlanabilen bu tasarım, SEO açısından büyük değer taşımakla, bu tasarım ile arama motorlarının web sitelerine verdikleri önem üzerinde de etkilidir.

Responsive

Responsive Web Tasarımın Faydaları Nelerdir?

Responsive web tasarımının en büyük faydası, kolay kullanım özelliğidir. Tablet ya mobil cihaz kullanıcılarının ekranları büyütmeden, aşağı ve yukarı parmak hareketleri ile web sitesinde gezinmelerine imkan tanımaktadır. Farklı çözünürlüklere sahip birden azla site oluşturmak yerine, Responsive web tasarımı ile düşük maliyetle bir tek site üzerinde her türlü tasarıma sahip olmak mümkün kılınmaktadır. Mobil cihazlar üzerinden bir web sitesi ziyaret edildiğinde, ziyaretçiler tarafından sitenin görüntülenmesinde ve gezinmesinde güçlük yaşanmaktadır. Ziyaret edilen site mobil site ya da responsive web tasarıma sahip değil ise, okunmak istenen alanın zoomlanarak kısıtlı bir alanın görüntülenmesi sağlanmakta, bu sayede de kullanım zorluğu çekilmektedir. Ancak responsive web tasarıma sahip olan bir siteye girildiğinde, menülerin şekil değiştirerek, üstten açılacak şekilde kolay bir kullanım imkanı tanıyarak basit bir versiyona dönüşmektedir.