Robot Olunmadığı Doğrulama

  • Anasayfa
  • Robot Olunmadığı Doğrulama

Bu doğrulama bir ve ya iki kelimenin yazılmasıyla doğrulanır. Bu kelimeler yazılış yönünden karmaşık ve okunması zordur.

‘Ben Robot Değilim’

Bu testteki cümleler gazete, kitap, dergilerden, haritalar gibi eski yerlerden seçilmiş olup okunması bir hayli zor olan metinler tercih edilmiştir. Kullanıcılar karşılaştığı bu karmaşık gözüken sözcükleri okuyup yazmaları bir hayli zor olmakla birlikte okunurluk yüzdesi çok az olmuştur. 2012 yılında yapılan bir araştırma sonucunda bu sözcük gruplarını okuyup yazmaya çalışan insanları %90 zorladığı ortaya çıkmış. Kelime yazmak yerine kutucuğa işaret koyma sistemi geldiğinde %98 daha az zorlanıldığı tespit edilmiştir.

Bu neden itibarıyla testi değiştiren bu sistem, yeni test ile Perşembe gününden bu yana kullanıcıların sadece ben robot değilim yazan minik kutucuğu işaretlemeleri istenmiştir.

Önemli olan tıkın nasıl tıklandığı olduğundan tıklama işlemi gerçekleşmeden önce insan davranışı ile tıklama işlemi yapıldığı belli olmasıdır. Eğer insan davranışı olmadığı anlaşılır ise otomatik olarak karmaşık ve yerleri farklı olan okunması zor iki kelime ekranların başına geliyor.

Tıklama öncesi ve ya sonrasında farenin önceden bilinmeyen bir hareketi olunduğunda robot olmadığı anlaşılır. Çünkü bu hareketlerin bilgisayarın(robotların) yapması oldukça güç olup kolay anlaşılmaktadır.

Böylelikle internet kullanıcılarının gerçek olduğu kolayca anlaşılır olmuştur. Bu sayede sitelerin daha güvenli işleme açık oluşu takdir edilmektedir. Çünkü robot ile İnsan arasında ki fark ortaya çıkmıştır.