Sayaç Çeşitleri

S0205-75Bir web sayfası enerjisini sitede dolaşan ziyaretçilerden alır. Bir web sayfasının içeriği ne kadar güzel olursa olsun ziyaretçi çekilememişse o sitenin bir önemi kalmaz. Şöyle düşünelim bir dükkanımız var ve rafları en güzel ürünlerle doldurduk müşteri gelmedikten sonra ürünlerin güzelliği neye yarar ? web sayfamıza ne kadar ziyaretçi geldiğini görmenin 3 yolu var şimdi bunları inceleyelim.

  1. Hosting Sağlayıcısı : Bu hizmet tamamen sadece hosting firmanıza kalmıştır. Host almadan önce host paketini güzelcene inceleyiniz. Ziyaretçi konusunda size en doğru istatistikleri verecek olan host firmalarıdır. Bu panellerden yine host firmalarına göre değişmekle beraber tekil, çoğul ziyaretçiler, sayfa görüntüleme, günlük harcanan bant genişliği bilgileri göre bilirsiniz.
  2. Sayaç Sistemi Kurmak : Günümüzde hemen hemen her yazılıma göre sayaçlar bulunmaktadır. Web sayfanızın alt yapısına göre bir sayaç sistemi seçin ve web sayfanızın nabzını tutunuz.
  3. Web Tabanlı Sayaçlar : Web tabanlı sayaçların başında Google Analytics gelmektedir. Bir gmail adwords hesabı ile kullanacağınız bu servis web sayfanız konusunda sizlere arıntılı bilgiler vermektedir.Bu konu ile ilgili bir yazı hazırlamaktayım analytics ile ilgili ayrıntıları bu yazımda bulabilirsiniz. Analytics sonra gelen en popüler web tabanlı sayaçlardan bir tanesi de Extreme Tracking’dir. Ama bu servis Türk web masterlara kapıltılmıştır. O yüzden ayrıntılara girmiyorum.