Sayfa Hızı Neden Düşer

İnternet bağlantınız da sorun yaşıyorsanız, web hizmetlerine bağlanırken kesintiler ya da hız problemleri karşınıza çıkıyorsa bunun birden çok sebebi olabilir. Kullanıcıların genel olarak yaşadığı problemlerin başında “Adil Kullanım Kotası” (AKK) sorunu yer almaktadır. ‘Adil Kullanım Kotası’, kullanıcıların belirli bir veri indirme limitini aştıktan sonra internet sağlayıcıları tarafından bağlantı hızlarının düşürülmesi şeklinde tanımlanabilmektedir. Servis sağlayıcıları AKK uygulamasını kullanıcıların mağdur olmaması yolunda bir uygulama olarak ifade etseler de, bu uygulamaya karşı çıkan kullanıcılar tepkilerini giderek daha yüksek sesle dile getirmektedirler. AKK sorununda kullanıcının herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir. Yeni AKK tanımlaması için sonraki fatura dönemi beklenmelidir.

Sayfa Hızı

Genel Bilgisayar Sorunları

Web bağlantınızda AKK sorununuz yoksa bilgisayarınızda meydana gelen problemler nedeniyle bağlantı hızında düşüş olması muhtemeldir. Öncelikle bilgisayar hafızasını kontrol etmelisiniz. Gereksiz program, uygulama varsa bunları temizlemek ile işe başlayabilirsiniz. Ayrıca uzun süre cash temizliği yapmadıysanız, mutlaka bir veri /geçmiş temizliği yaparak önbelleğe alınan çerezleri temizlemeniz gerekmektedir. Chrome, Mozilla gibi internet sağlayıcılara eklediğiniz çeşitli uygulama eklentileri de bağlantı hızınızın düşmesine neden olabilir. Cash temizliği ile birlikte uygulama/eklenti kontrolü yaparak, gereksiz uzantıları devre dışı bırakabilirsiniz.

VPN Bağlantıları

Özellikle ücretsiz bir VPN hizmeti kullanıyorsanız, VPN sağlayıcısı tarafından belirlenen veri indirme limiti dolduğunda bağlantı hızınızın düşmesi söz konusun olabilmektedir. VPN uygulamanızı kontrol ederek, gerekirse devre dışı bırakmalı ya da tamamen uygulamayı kaldırmalısınız.

Virüs Ve Casus Yazılımlar

Bağlandığınız web sitelerinden, kullandığınız çeşitli uygulamalardan ya da indirdiğiniz programlardan bilgisayarınıza trojan, virüs bulaşma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle kaliteli bir virüs koruma programı kullanıp, casus yazılım temizleme uygulamalarından yararlanarak bilgisayarımızı sürekli koruma altında tutmamız ve belirli aralıklarla PC temizliği yapmamız çok önemlidir. Tüm seçenekler çözümsüz kaldığında ise bilgisayarımıza format atarak fabrika ayarlarına dönmesini sağlamamız ve yeniden kullanım hızını arttırmamız mümkün olacaktır.