Seo Botları Siteyi Ne Zaman Tarar

  • Anasayfa
  • Seo Botları Siteyi Ne Zaman Tarar

Site için yapılan SEO çalışmalarının daha detaylı olarak bilgi sahibi olmak için Google botlarını tam ne aradığını ve nereleri aradığını bilmek önemlidir. Google botlarının siteyi ziyaret etmelerinin amacı arama motorlarında üst sıralara çıkarmaktır. Site sahiplerinin web sitelerini güncel tutması, kurallara uygun içerik ve kurallara uymaları beklenir. Google bu kuralları her site için tarar ve değerlendirir. Google’a kendini sevdiren kurallara uyan siteleri onları aramalarda üst sıralara çıkararak ödüllendirmiş olacaktır. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak gerçek anlamda iyi hitler ve ulaşılması kolay bir konuma getirecektir. Botların siteyi ne sıklık ile tarayıp geldiğini öğrenmek için ne kadar kalite içerik üretildiği öncelikle ön plandadır. İçerik kalitesine göre botları gelir ve tararlar. Google botları siteyi en son ne zaman taradığını bu bilgileri öğrenmenin bir yolu vardır. Tarayıcıda bulunan üst arama yerine “cache:http://www.siteismi.com” yazarak site ismi kısmına sitenin domain adını yazarak görebilirsiniz.

Google Botları Nasıl Çalışır?

İnternet site sahipleri genellikle arama motorlarını gizemli olarak görürler. Google her ne kadarda olsa birden çok faktörü hesaba katsa da içerik açısından başarı oldukça basit düzeyde ve anlaşılırdır. İnsanlar arama motorlarında bulmak istedikleri bilgiye ulaşmak için kullanırlar. Hedef bilgilerin yer aldığı web sitesi ise daha çok kitle ve hit toplamak için çevresini genişletmek ister. Bunu başarmak için ise arama motorlarında üst sıralarda yer almak gerekiyor. Burada ise yapılması gereken SEO çalışması yapmaktır.

Seo Botları

Google Botları Siteye Nasıl Getirilir?

Google botlarının web sitesinden haber olması ve aramaya gelmesi için pingleme yöntemi adında bir çalışma yapmak gerekiyor. Pingleme bir adresten başka adrese veri gönderimi anlamına geliyor. Sitede yapılan değişiklikler Google tarafından belli süreler sonra fark edilebiliyor. Ping sitelerini kullanarak gerekli birkaç alan doldurmanız gerekiyor. Siteyi pingledikten sonra Google’ ın siteyi fark etme süresi 2 saat ile 2 gün arasında olabiliyor.

Google Botları İçeriği Nasıl Tarar?

Google tarafından yapılan akıllı bot bulunmaktadır. Botlar belirli sürelerde taramaya çıkar ve siteyi tararlar. Siteyi başından sonuna kadar tararlar ve sitede bulunan linkleri, resimleri, yazı fontlarını font, italik veya altı çizili yazılar varsa bunlarla birlikte “h” etiketi ile kullanılan başlıkları tararlar. Sitede yorumlar kısmı varsa buraları tararlar ve elde ettikleri verileri bir araya toplar ve Google raporları iletirler ve değerlendirmeye başlanır. Tüm analizler tamamlandıktan sonra eğer kaliteli içeriklere sahip olduğunuz düşünülür ise arama motorlarında üst sıralara zaman içerisinde çıkarılmaya başlanır.