Seo Çalışmalarına Nasıl Yön Verilir?

  • Anasayfa
  • Seo Çalışmalarına Nasıl Yön Verilir?

SEO çalışmaları, Google’da yer alan 200’den fazla algoritmanın bulunmasıyla nedeniyle zor ve karmaşıktır. SEO çalışmalarını zorlaştıran şey bilgisiz olmak değildir. Aksine bilgili olunsa da SEO’nun sürekli değişen yapısı ve kuralları, bu çalışmaları zorlaştırmaktadır.

Google’ın arama sonuçlarının niteliğini arttırmaya çalışması, belirlenen bazı faktörlerde değişime gitmesine neden olmaktadır. 2018 yılı itibariyle SEO çalışmalarına yön verecek 5 madde vardır. Bu konuda hazırlıklı olmak SEO çalışmalarına yön vermede oldukça önemlidir.

Serp Özelliklerinin Artışı

SERP, Search Engine Result Page açılımına sahip, Arama Motoru Sonuç Sayfası anlamına gelmektedir. Her zaman sıralamada 1. sırada yer almak en çok tıklanan site olduğunuzu göstermemektedir. Google SERP ile ilk 10 link gibi geleneksel görüntüden daha renkli ve farklı yapıya geçerek sonuç sayfasını değiştirmiştir. Bu nedenle sitenin sıralamasını SERP özellikleri ile takip ederek, hangi anahtar kelimenin ziyaretçi çaldığını tespit etmek gerekmektedir. Bu konuda Rank Tracker aracını kullanmak avantaj sağlayacaktır.

Seo Çalışmaları

Yapılandırılmış Veri

HTML, yapılandırılmış veri ile arama motorlarında özel dil kullanarak içeriğin nasıl yorumlanması gerektiğini ve SERP’in sıralanma şeklini göstermektedir. Bu veriyi fotoğraflarla ya da farklı puanlamalarla süslemek %30 oranında tıklanmayı arttıracaktır. Schema.com da bulunan rehberden faydalanarak başlangıç yapılması işi kolaylaştırmaktadır.

Siteyi Hızlandırmak

Sitenin hızlanması kullanıcılar için en önemli etkenler arasında bulunmaktadır. Google’da sitelerin 3 saniyenin altında açılmasını isteyerek sıralamalarını değerlendirmektedir. Bunun için hız testi uygulanmalı ve Website Audiyor ile hız problemlerinin düzeltilmesi gerekmektedir.

2.0 Uyumluluğu

Google, sitenin içeriğinin kalitesine ve niteliğine gün geçtikçe önem vermektedir. Bu nedenle yapılan çalışmalar Google’ı aldatmayı engellemektedir. Bu konuda da Website Auditor’u kullanarak gerekli işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Google’da Sesli Arama

Günümüzde teknoloji sesli komutlar vererek ilerlemeye imkân sağlamaktadır. Sitelerin sesli aramaya uyumlu hale getirilmesi de Google için oldukça önemlidir. Bu konuda Rank Tracker kullanmak fayda sağlayacaktır.