Seo Çalışmalarında Reklam Hataları

  • Anasayfa
  • Seo Çalışmalarında Reklam Hataları

Arama motorlarının en çok kullanıcısı olan Google’ın bir aracı olarak hizmet veren Google Adwords, seo alanında en çok kullanılan reklam türüdür. Bu reklamlar ile e-ticaret üzerine kurulmuş siteler, ürünlerini hedef müşteri kitlesine ulaştırmaktadır. Adwords reklamlarının en büyük avantajı, düşük bir maliyetle reklam yapmaya imkân sağlıyor olmasıdır. Bu reklam türü ile başarılı olmak için bazı yöntemleri bilmek ve dikkati uygulamak gerekmektedir. Çünkü Adwords reklamlarında yapılacak hatalar bütün yatırımın boşa gitmesi anlamına gelmektedir. Bazı reklam hataları şunlardır:

Anahtar Kelime Eşleştirmeleri

Adwords’te 3 tür anahtar kelime eşleştirmesi yapılabilmektedir. Bu eşleşmeler, tam eşleşme, geniş eşleşme ve sıralı eşleşmedir. Geniş eşleşme yönteminde anahtar kelimeler sıralı verilmelidir. Geniş eşlemede reklamlar, seçilmiş anahtar kelimelerin varyasyonlarını ifade etmektedir. Diğer bir tür olan sıralı eşleşmede reklamlar anahtar kelimelerin sırasına göre gösterilmektedir. Tam eşleşmede ise arama motorlarında yazılan tüm anahtar kelimeyle reklam eşleşirse gösterilmektedir. Bu türler arasında en çok kullanılan yöntem geniş eşleşmedir. Geniş eşleşmede önemli olan kelimelere “+” işareti konarak kelimeler belirlenmektedir. Bu konuda yeterince bilgi düzeyi yoksa geniş eşleşme yöntemi avantaj sağlayacaktır.

Reklam Hataları

Negatif Anahtar Kelimeler

Adwords reklamlarında negatif anahtar kelime, reklam ile hiçbir ilgisinin olmadığı kelimelerdir. Negatif anahtar kelime belirleyerek alakasız aramalarda reklamlar gösterilmemektedir. Bu sayede ilgisiz aramalarda tıklama başı maliyet oranı da düşecektir. Firmalar Google’da bu yöntemi çok fazla kullanmamaktadırlar. Bu nedenle reklamlardan çok fazla verim almamaktadırlar.

Marka Adını Anahtar Kelimede Yer Alması

Marka adının anahtar kelimede yer almaması yapılan hataların başında gelmektedir. Marka adının anahtar kelime içerisinde yer alması reklamın gösterilme oranını arttıracaktır.

Görsel Tekniğin Atlanması

Reklamlar tek başına metin yönlendirmeleriyle yeterince gösterilmemektedir. Görsel olarak yardımcı materyal kullanmak daha kaliteli sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.