Seo İçin Link Yapısı Önemli Midir?

  • Anasayfa
  • Seo İçin Link Yapısı Önemli Midir?

Seo, arama motorlarında üst sıraya çıkmak için web sitesine uygulanan optimizasyonların genel adıdır. Fakat rekabetin yüksek olduğu kelimelerde üst sıralara çıkmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu optimizasyonlar farklı dallardan oluşmaktadır. Bu dallardan birisi de internet sitesinin link yapısıdır.

Seo Uyumlu Link Nasıl Olmalıdır?

Arama motorlarına uygun link denildiği zaman linkin .html uzantılı olması durumunda olması gerektiğini düşünür lakin bu tek başına bir doğru değildir. Linkler hangi amaçla kullanılacaksa ona göre link yapısı oluşturulmalıdır. Anahtar kelimemizi makale olarak belirledik. Bu anahtar kelimemiz ile olması gereken link yapıları şu şekildedir:

siteadi.com/web-tasarim/

siteadi.com/web-tasarim.html

Link Yapısı Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Url uzunluğunun 40 karakteri geçmemesi gerekiyor. Bundan dolayı alan adı kayıt ederken bütün anahtar kelimeleri içerdiğinden dolayı çok fazla uzun alan adları satın alınmamalıdır. Bunun yerine daha kısa alan adları tercih edilmelidir.

Yeni bir makale oluştururken makalenizin üst sıralara çıkması için bütün anahtar kelimeleri eklemek tamamen yanlış bir uygulama olacaktır. Bunun yerine 40 karakteri geçmeden en fazla iki adet anahtar kelime kullanmak sitenize daha fazla fayda sağlayacaktır.

Oluşturmuş olduğunuz linkler sitenizi ziyaret eden kullanıcı tarafından okunabilmelidir. Linkin tamamının sayılardan oluşması ziyaretçinin farklı sitelere yönelmesini sağlayacaktır.

Yanlış Link: siteadi.com/18475642.html

Doğru Link: siteadi.com/makale-yazilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Domain uzantınızın Seo’ya hiçbir katkı sağlamadığı bir gerçek fakat ziyaretçiler için ise önemli bir faktör. Sitenizi ziyaret etmek üzere arama motorlarında sitenizi gören bir kişi .com .net .org gibi uzantılar dışında uzantı görürse sitenize girmekten vazgeçebilir.

Seo İçin Link Yapısı Önemli Midir?

İnternet sitemizin üst sıralara çıkabilmesi için seo çok önemlidir. Seo için ise link yapısı önemli bir ayrıntıdır. Bu adımlar ile sitenizi üst sıralara çıkarabilirsiniz.