Seo İle Sem Arasındaki Fark Nedir?

  • Anasayfa
  • Seo İle Sem Arasındaki Fark Nedir?

Bilgi çağında yaşamanın getirdiği en önemli kolaylıklardan biri de internettir. İş ve özel yaşantımızda internet kullanımı o kadar artmıştır ki, kimse internetsiz bir hayatı düşünemez hale gelmiştir. Bunun neticesi olarak da kurulmuş olan internet siteleri, potansiyel müşterileri konumundaki internet kullanıcıları nezdindeki tanınırlıklarını, bilinirliklerini ve tıklanma sayılarını arttırarak işlerini daha kârlı yapmanın yolunu aramakta bu işler için stratejiler geliştirmektedirler. Bu ihtiyaç sonucunda ortaya çıkmış, birbirinden farklı iki kavram vardır. SEO ve SEM.

SEO Nedir?

SEO İngilizce bir kelimedir ve açılımı Search Engine Optimization’dur. Bu sözcük diziminin ilk harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı ise Arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. Kısaca denilebilir ki arama motorları SEO uygulamaları ile bulmak istediği bilgiyi daha hızlı tarayabilmekte ve bilgiye daha çabuk ulaşmakta ve en hızlı ulaştığı kaynakları arama sonuçlarının en üstlerinde göstermektedir. İnternet kullanıcılarının tamamına yakınının arama motorlarındaki ilk sonuçları incelediği düşünüldüğünde SEO’nun neden bu denli önemli olduğu ortaya çıkacaktır.

Seo İle Sem Arasındaki Fark Nedir?

SEM Nedir?

SEM de İngilizceden gelen Search Engine Marketing kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş bir kavramdır. Türkçe diline arama motoru pazarlaması olarak tercüme edilmektedir. SEM uygulamasının nihai amacı da aynen SEO gibi arama motorlarında üst sıralarda yer bularak sayfaya en fazla ziyaretçiyi çekebilmektir.

SEO İle SEM Arasındaki Temel Farklar

İşte SEM ile SEO arasındaki en önemli fark da burada ortaya çıkmaktadır. SEM para karşılığında ilgili arama motorundan sonuç sayfasındaki sıralamanın satın alınması işine denmektedir. Böylece arama motorlarında çok kısa sürede üst sıralarda gözükmek mümkün olacaktır. Bununla birlikte, reklam verip SEM hizmeti alanlar da kendi içlerinde sıralaması olacağından ilave bir SEO yaptırılması da faydalı olacaktır. Hangisinin daha faydalı olduğu tartışmalı olsa da kısa vadede SEM, uzun vadede ise SEO uygulamalarının daha faydalı olduğu bilinmektedir. Burada en temel faktör zaman sınırlaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaman sınırınız varsa SEM yaptırılması ihtiyaçlarınıza daha hızlı cevaplar getirecektir.