Seo Kurallarına Uygun Anahtar Kelime

  • Anasayfa
  • Seo Kurallarına Uygun Anahtar Kelime

Web sitenizi Google’da yükseltmek için ilk yapmanız gereken şey doğru anahtar kelimeleri belirlemek ve bunlar üzerinde SEO çalışmaları gerçekleştirmektir. Fakat bu anahtar kelimeleri belirlerken Google’ın SEO kurallarına göre hareket etmek gerekir.

Seo Kurallarına Uygun Anahtar Kelime

SEO kurallarına uyan anahtar kelimeleri bulmak için doğru ve güncel bir analiz yapılmalıdır. Bunu yaparken de Google anahtar kelime planlayıcısından yardım alınabilir. Google anahtar kelime planlayıcısı sizi 0 sonuca ulaştırmasa da çok büyük oranda hedefinize yaklaştıracaktır. Bu planlayıcı sayesinde arama motorlarında en çok aratılan anahtar kelimeler tespit edilir ve böylece gereksiz kelime kullanımından da kaçınılır. Google anahtar kelime aracı ücretsizdir fakat benzer ücretli, ücretsiz alternatifleri de değerlendirebilirsiniz.

Anahtar kelime seçimi aslında SEO kurallarının en başında gelir. Doğru kelimeyi bulup ona yoğunlaşmak ve doğru kelime üzerinde çalışmak hem en ideal hedef kitleye ulaşmanızı sağlar hem de sektörünüzle ilgili Google’da daha iyi bir yer edinmenize fayda sağlar. Bu da SEO uygulamalarında başarıya ulaşmanızı hızlandırır.

Anahtar Kelime Seçiminde Önemli Diğer Etkenler Nelerdir?

Öncelikle kullanacağınız anahtar kelimeler site içeriğiniz ile birebir uyumlu olmalı ve içeriğinize çok aykırı kaçan kelimeler SEO amaçlı kesinlikle kullanılmamalıdır. Faaliyet alanınız ile ilgili kelimelere yer verilmelidir.

Anahtar kelime seçiminde önemli olan bir diğer etken ise kelimenin rekabet oranıdır. Arama motorlarında çok fazla geçen ve rekabet yoğunluğu olan kelimeler biraz riskli gruba dâhildir diyebiliriz. Bunların kullanımına dikkat edilmelidir. Rekabet yoğunluğu fazla olan kelimeler Google’ın da sıkı takibindedir, olası bir hatada filtreye girmenize yol açabilir. Rekabet yoğunluğu az olan kelimeler ise web sitenizi ufak ufak ancak daha güvenli bir yol ile hedefinize ulaştıracaktır. Güvenli yolu tercih etmeniz yararınıza olacaktır.