Seo Ne Anlama Gelir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve teknolojik cihazların yaygınlaşması ile birlikte ihtiyaç duyulan her seo bilgisi internete başvurulmaktadır. Merak edilen, öğrenilmek istenen veya satın alınmak istenen ne varsa arama motorlarına yazılarak elde edilmeye çalışılmaktadır. İnternet, dolayısıyla arama motorları sınırsız bir dünyanın kapısı olarak düşünülmekte ve kullanılmaktadır. Arama motoruna herhangi bir şey yazıldığında çıkan sonuçlardan hangisine yönelmek gerektiği ya da ilk sırada yer alan arama sonucunun neden ilk sırada yer aldığı gibi birçok sorunun cevabı SEO kavramı ile ilişkilidir.

İfade Olarak SEO

İngilizce açılımı Search Engine Optimization olan ve SEO olarak ifade edilen, Türkçe’de ise arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bir kavramdır. Kısaca ifade etmek gerekirse SEO, internet sitelerinin, arama motorlarında yapılacak aramalarda ilk çıkan sonuçlar arasında olmasını sağlamak için yapılan çalışmaları ifade etmektedir. Başka bir deyişle, bir web sitesinin bilinirliğini arttırmak için yapılan işlemler olarak da açıklanabilir.

Neden Önemlidir?

SEO, web siteleri için hayati öneme sahiptir. Çünkü bir web sitesinin oldukça fazla kişi tarafından tanınması, kullanılması, böylelikle web sitesinin sosyal ve ekonomik açıdan büyümesi SEO tekniklerinin doğru bir şekilde uygulanmasıyla mümkündür. Bir nevi, web sitesi varlığını devam ettirmek istiyorsa bu teknikleri uygulamak zorundadır.

Seo Nedir?

Nasıl Çalışır?

SEO çalışmaları site dışı ve site içi çalışmalar olarak iki gruba ayrılır. Site içi çalışmalar, web sitesi hakkındaki her şeyi kapsamaktadır. Web sitesinin içeriği, görünümü ve sitede kullanılan kelimelere kadar ne varsa hepsi site içi SEO çalışmalarının konusunu oluşturmaktadır. Site dışı çalışmalar ise web sitesinin gelişimini ve büyümesini olumlu yönde etkileyecek olan harici çalışmaları ifade etmektedir.

Yeni kurulan bir web sitesinin, internet kullanıcıları tarafından bilinmesi ve arama motorunda yapılacak arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alabilmesi için, yapılacak aramalarda kullanılan ve en çok tercih edilen anahtar konumdaki kelimeleri sitenin içeriğinde barındırıyor olması ve diğer SEO uygulamalarını doğru bir şekilde kullanıyor olması gerekmektedir.