SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO (Search Engine Optimization) Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan, reklamsız arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilmeyi amaçlayan teknik, site içi ve dışı optimizasyon çalışmalarına verilen genel isimdir. SEO Uzmanı ise tüm bu arama motorlarında iyileştirme çalışmaları için gerekli olan tüm konuları analiz etme, takip, değerlendirme, uygulama ve raporlama periyotlarının tümüne hakim olan ve bu çalışmaları eksiksiz olarak yürüten kişidir. SEO uzmanları sektörün gelişim aşaması ile rakiplerin çalışmalarını analiz eder, siteye yapılması muhtemel anti SEO girişimleri ile ilgili önlemler alıp, bu yöndeki çalışmaları engelleyip önüne geçmekle mükelleftirler.

SEO Uzmanı Olmak İçin Neler Gerekir?

SEO Uzmanı olabilmek için düşünce gücü, araştırma becerisinin yanında bilgi gereklidir. Bunların yanında SEO uzmanları; belli bir program içerisinde çalışmalarını sürdürmek, analitik düşünme gücü sayesinde olası hata ve sorunların karşısında etkili çözümler bulmak, iyi niyet çerçevesinde çalışmalarını yürütmek ve SEO sektörünün yenilikçi bir sektör olmasından ötürü araştırma ve geliştirme güçlerini geliştirerek başarı potansiyellerini arttırabilirler. Piyasada bu işi yapan SEO uzmanları teknik olarak işlerini yürütmektense arama motorlarının mantığını kavrayarak işlerinde daha kolay başarıya ulaşırlar.

SEO Uzmanlarının Bilmesi Gerekenler?

Her hangi bir SEO projesinin yürütme aşamasındaki tüm işlemlerin her bir parçası ile iç içe olmak, yenilikleri, trendleri yakından takip etmek, kişisel deneyimler ve yazılımlardan yararlanmak son derece önemlidir. Bir SEO uzmanı SEO analiz araçlarını kullanmayı ve yorumlamayı, tarayıcı eklentileri, web programlama dillerini, MS ofis programlarını, rakiplerini ve sektörü inceleyerek, hangi değerin daha üstün olduğunu tespit edebilmeyi gibi özelliklere sahip olmalıdır. Tüm bu özellikler SEO uzmanlarının tamamında olması gereken özelliklerdir. Temel olarak ele alındığında çok zor görünmese de; işinde başarılı olan bir SEO uzmanı en basit bir hatanın bile siteye hayati bir sorun yaratacağının bilincindedir.