Seo’da İç ve Dış Yönlendirme

  • Anasayfa
  • Seo’da İç ve Dış Yönlendirme

Search engine optimization (SEO) Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonudur. Web sitelerin yapılan bütün iyileştirme ve geliştirme çalışmalarına SEO denir. SEO çalışmalarında birçok temel ögeler vardır. Bunlardan biri de iç ve dış yönlendirmelerdir. Bu öğeler SEO için oldukça önem içermektedir.

İç Yönlendirme Nedir?

Web sitelerin kendi içindeki yaptığı optimizasyonuna sitenin içeriğini geliştirmeye amaçlayarak yapılan çalışmalara iç SEO denir. İç yönlendirme ise ayni web sitelerinin içerinde bulunan farklı sitelerin linklerinin bulunup bir sayfadan başka bir sayfaya geçiş yapmaya denir. Hiç iç yönlendirme vermeyen sayfalar sitenizde bulunmamalıdır. Sayfalarınız içinde bulunan linkler mutlaka birbirini takip etmeli, alakasız bağlantılar kullanılmamalıdır. İç bağlantıların sayfa içerisinde ki konumu da önemlidir. Önemli bilgilerin ve gezinme yollarında kullanılmamalıdır. İç yönlendirmeler sitenizde harita görevi görmekte ve Arama motorlarında yönlendirici olmaktadır. SEO da iç yönlendirmelerin devamın da dış yönlendirmeler gelmektedir.

Seo'da İç ve Dış Yönlendirme

Dış Yönlendirme Nedir?

Web sitenize dışarıdan yaptığınız çalışmalara dış SEO denir. Web sitenizde yaptığınız dış SEO geliştirmeleri fazla olmalıdır. Bloglardan tanıtım yazıları, haber, video, sosyal medya, Sözlük gibi çalışmalar ile sitenizde çeşitli link Olmasını sağlamalısınız. Bu yönlendirme linklerinde çeşitlilik olmazsa sıralamalarda düşüş gösterebilirsiniz. Çeşitlilik sağlarken de aldığınız linklerin sitesinin kaliteli olmasına dikkat edin. Kalitesiz linkler sizin sayfanızın sıralamasını olumsuz yönde etkileyecektir. Dış yönlendirme yapılan sitelerde puan daha fazla olur ve siteniz on sıralara yükselir.

Sonuç Olarak

Web sitenizin daha kaliteli, güvenilir ve daha çok tıklanır olması için mutlaka iç ve dış yönlendirmeler yapmalısınız. Bu bütün web siteleri için oldukça önemlidir. İç ve dış yönlendirme SEO’da dikkat edilmesi gereken en önemli ögelerdir.