SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

  • Anasayfa
  • SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Bir işte çalışıldığı zaman ödenen Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK pirimi işveren tarafından ödenmektedir. Ödenen bu SGK primiyle çalışanlar, hem sağlık hizmetlerinden yararlanırken, hem de ödenen pirimler sayesinde emekli olabilmektedir. Çalışanlar işveren tarafından yatırılan bu SGK primlerinin zamanında ve tam miktarda yatırılıp yatırılmadığını ise SGK hizmet dökümünden öğrenebilmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

SGK hizmet dökümü, sigortalı kişiye ait ayrıntılı olarak SGK pirim bilgilerinin yer aldığı evraka denir. Bu belgeye bakılarak işveren tarafından sigortalıya yatırılan pirimin günleri ve pirim sayısı tespit edilebilir. Ayrıntılı hizmet dökümünde sigortalı olarak işe giriş ve çıkış tarihleri, çalışanın sigortalı olarak çalıştığı süreler, sigorta döneminde kullanmış olduğu hizmetler ve aylara göre ödenen pirim tutarları bu evrakta görülebilir.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SGK Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

SGK hizmet dökümü, daha önceleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerine gidilerek alınıyorken, şimdilerde e-Devlet’ten kolayca alınabiliyor.4A, 4B, 4C gibi kollarda çalışanlar, e-Devlet üzerinden ayrıntılı olarak hizmet dökümlerini alabiliyorlar.

E-Devlet Üzerinden SGK Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl Alınır?

SGK hizmet dökümü belgesini, vatandaşlar haftanın her günü ve her saatinde e-Devlet üzerinden görüntüleyerek alabilirler.

Çalışanların hizmet döküm belgelerini görüntülemek veya almak için ilk olarak e-Devlet sitesine TC Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapması gerekir. Giriş işleminin ardından, arama çubuğundan e-Hizmetler bağlantısına tıklanarak açılması gerekir. Burada bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu menüsünden 4A, 4B, 4C hizmet dökümü bağlantılarından SGK hizmet dökümü sorgulaması yapılarak bu belgeyi görüntüleme yapması gerekir. Ayrıca bu görüntülenen belgeyi orada bulunan yazdır butonu ile indirerek de yazdırabilir.

Hizmet Dökümü Almanın Kısa Yolu Nedir?

Bu kadar teferruatlı uğraşacak vakti olmayan vatandaşlar kısa yoldan da bu işlemleri yapabilir. Kısa yoldan bu işlemleri yapmak isterseniz, www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu bağlantısına giderek, gelen ekrana TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle girerek, SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasındaki barkodlu belge oluştur seçeneğine tıklayarak, belgenizi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğumuz bu belgeyi de dosyayı indir seçeneğinden cihaza indirebiliyorsunuz. Ayrıca e-posta gönder seçeneğiyle de ayrıntılı SGK hizmet dökümünüzü kişi ya da kurumlara mail olarak gönderebilirsiniz.