Siteden Hemen Ayrılma Oranı Neden Yükselir?

  • Anasayfa
  • Siteden Hemen Ayrılma Oranı Neden Yükselir?

Hemen Ayrılma Sebebi Nedir?

Web sitelerin Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara taşınması için bot sistemi ile hit kazanmaya çalışmak yerine uygun seo altyapısı yapılarak organik şekilde hit sağlanmalıdır. Eğer seo altyapısı oluşturulurken ilgili içerikle alakasız etiketler kullanılırsa sitenize gelen kullanıcı bu durumu görüp sitenizden kısa süre içerisinde çıkarak alternatif sitelere yönelir. Bunun yanında kullanıcın ulaşmak istediği içeriği gereksiz kelime kalabalığıyla doldurursanız haliyle kullanıcınızı kısa süre içerisinde kaybedersiniz. Bu durumlar sürekli kendini tekrar ettiği takdirde haliyle mevcut site google sıralamalarında geriye düşmeye başlar.

Siteden Hemen Ayrılma Oranı Neden Yükselir?

Nasıl Engellenir?

Kullanıcılar yanlış yönlendirmeler sonucu aradığı içeriği bulamaması sebebiyle ayrılma gerçekleştiği için öncelikle sitenizde yanlış yönlendirmelerden kaçınmanız bu durumu yaşama ihtimalinizi azaltan en büyük unsurdur. Daha sonra ürettiğiniz içeriklere anahtar kelimeler belirlerken bunların içeriğinizi tamamen yansıtıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Ürettiğiniz içerikte basit bir sorunun cevabını vermek için kullanıcıyı tonlarca alakasız kelimeye maruz bırakmamalısınız. Eğer sunduğunuz içerikte konuyu laf kalabalığına boğarsanız her alanda hızlı olmaya alışmış kullanıcı haliyle diğer seçeneklere geldiği gibi siteden ayrılacaktır.

Kullanıcıyı Sitede Tutmak İçin Tavsiyeler

Sunduğunuz içeriği uzun paragraflar yerine kısa galeriler şeklinde yaparsanız hem kullanıcının ilgisini konuda tutmuş hem de kullanıcı siteye girdiği süre zarfında site içerisinde ayrı noktalarda vakit geçirdiği için siteden hemen ayrılma oranını düşürmüş olursunuz.

Bunun yanında içeriğinizi kullanıcının hayatı boyunca maruz kaldığı monoton şekilde değil olabildiğince akıcı ve gereksiz detaylarla yormadan anlatırsanız hizmet verdiğiniz kitle diğer kaynaklara yönelmek yerine sitenizde kalmak isteyecektir.

Konu anlamında birbiriyle ilgili içeriklerinizi kullanıcının faydalanmakta olduğu içeriğin, görülmesi kolay kısımlarına yerleştirirseniz kullanıcıya diğer içeriklerinizle de vakit geçirme imkanı oluşturarak sitenizde daha uzun kalmasını sağlar ve siteden hemen ayrılma oranını azaltmış olursunuz.