Sms Gönderen Firmaları Şikayet Etme

  • Anasayfa
  • Sms Gönderen Firmaları Şikayet Etme

Son zamanlarda izinsiz sms gönderilmelerinin en büyük sebebi telefon numalarımızın iznin olmadan firmalar arasından para karşılığı satılması. Hatta pazarlama için yaş, cinsiyet ve diğer özelliklerine göre gruplandırılıp gsm şirketleri tarafından satışa çıkarılıyor.

Geçtiğimiz haftalarda hayatımıza giren e-ticaret kanunu ile izinsiz sms gönderimlerini engellemek için ilk cezalar kesilmeye başlandı.

Telefon üzerinden gönderilen “Dosya masrafı size geri ödenecektir. Başvuru için son gün hemen arayın” kısa mesajı için Merka Enerji Tasarruf Ürünleri şirketine 25,000 TL para cezası kesildi.

İzinsiz gönderilen bu mesajlara sende maddi manevi tazminat davaları açabilirsin. Ya da daha basit bir şekilde, e-devlet tüketici şikâyet ekranından şikâyette bulunabilirsiniz.

http://tuketicisikayeti.tuketici.gov.tr/ adresine gir, tc kimlik numaran ve e-devlet şifren ile giriş yap. Gelen ekranda solda “Tüketici Şikâyet İşlemleri” menüsüne buradan da “Şikâyette Bulunmak İstiyorum” linkine tıkla. Gelen formu doldurup gönder. Şikâyetlerinin durumunu daha sonra “Yaptığım Şikâyetler” ekranından takip edebilirsin.