Sorunsuz SanalPos Başvurusu

E-ticaret siteleri için, en çok dikkat edilmesi ve üzerinde çalışılması gereken konu ödeme sistemidir. İster çalıştığınız bankadan, isterseniz payu, iyzico gibi ödeme yöntemlerini kullanın aşağıda bahsedeceğim konulara dikkat etmeniz gerekir. Yazıya başlamadan önce web sitenizden kredi kartı ile ödeme almak için bir vergi tabelanızın olması gerek.

sorunsuz-sanalpos-basvurusu

Web Sitesi Düzenlemeleri

Başvuru yapmadan önce web sitenizi her şeyi ile hazırlamanız gerekiyor. Satacağınız ürünleri web sitenize fotoğraflı ve fiyatlı olarak ekleyin. Ziyaretçilerin ürünleri kolay ulaşması için kullanışlı şekilde kategorize edin. Müşteri paneli sade ve herkesin anlayabileceği bir yapıda olmalı. Sipariş formu ve ödeme ekranı gibi sayfalarınızı da hazırlayınız. Web sitenizde bankalar üyelik sözleşmesi, satış sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmeleri, iade ve iptal prosedürleri gibi sözleşmeleri görmek ister, bunları da sorunsuz, gerekirse bir avukattan destek alarak ekleyin.

SSL Sertifikası

Hosting aldığınız firmadan bir ssl sertifikası alın bunu hotsunuza kurdurun. SSL sertifikasının web sitenize kurulması içinde yazılımcınızdan destek alınız. SSL sertifikalı sitelerde ssl ile birlikte birde sitenize özel ip almanız gerek. Sertifikaların özelliklerine göre fiyatları değişiyor. En alt fiyatlar ssl + ip + hostingle kurulumu ortalama 100-150 TL civarında olacaktır. SSL sertifikasını, tüm sitenizde kullanacağınız gibi, sadece ödeme ekranına geçildiğinde de aktif edebilirsiniz.

Not: Ödeme sistemi içinde, eğer kullanacağınız sistemin ortak ödeme sayfası özelliğini kullanacaksınız bu SSL desteğini size çalıştığınız firma verecektir. Ama yinede sitenizde ssl olması müşterilerinize güven verecektir.

Bankalar İçin Açık Kaynak Yazılım Sorun Olur mu?

Yaklaşık 4 senedir wordpress e-ticaret üzerinde çalışıyorum. Bunun son iki senesinde de wordpress e-ticaret eklentisi için WooCommerce kullanıyorum. Banka veya diğer ödeme sitemlerine başvuru yapan hiçbir müşterim açık kaynak yazılım kullandığı için geri çevrilmedi. Hiçbir sorun olmaz gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bankaya Başvuru

Ürünler eklendi, ssl sertifikası kuruldu ise banka şubesine gidip başvuru yapabilirsiniz. Banka size bir form veriyor, forum içerisinde server ve şirket bilgileri gibi birçok alanı dolduruyorsunuz. Birde web sitenizde destek aldığınız yazılımcının iletişim bilgilerini isteyecekler bu bilgiyi de mutlaka veriniz. Yazılımcı ve banka arasında kalmayınız. Başvuru yapıldıktan sonra 1-2 hafta içerisinde sonuçlanacaktır.

Püf Noktası: Başvuru yaparken fiziki pos kullandığınız banka veya vadeli, vadesiz hesabınızın olduğu bir bankayı tercih ederseniz sizin faydanıza olacaktır. Hem banka alacağı komisyonlarda esneklik sağlayabilir hem de gelecekte kredi başvurusunda size bir + sı olacaktır.