Sosyal Ağlardaki Güvenlik Ayarları Nasıldır?

  • Anasayfa
  • Sosyal Ağlardaki Güvenlik Ayarları Nasıldır?

Günümüzde sosyal medya kullanmayanların sayısı oldukça azdır. Hepiniz farkındasınız ki 7’den 70’e herkesin bir sosyal medya hesabı bulunmakta. Evde işte çarşıda pazarda okulda alışverişte ve birçok yerde bu hesaplar online olarak kullanılmakta. Peki, bu sosyal medya hesapları güvenli midir? Bu makalede sizlere Sosyal Ağlardaki Güvenlik Ayarları Nasıldır? Sorusunun cevabı verilmeye çalışılacaktır.

Sosyal medya günümüzün vazgeçilmezlerinden birisidir. Teknoloji gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Büyük küçük demeden herkesin elinde akıllı telefon ve mutlaka bir sosyal hesap bulunmaktadır. Bu hesaplar oldukça kullanılıyor. Hemen herkes online olarak sosyal medya hesaplarında paylaşım yapıyor veya yapılan paylaşımları takip ederek bilgiler ediniyor. Öyle ki her ortamda kullanılıyor veya kullananlar takip ediliyor. Peki, sosyal hesaplarınız güvende mi? Sosyal ağlardaki güvenlik ayarları genelde üst düzeye çıkarılmıştır. Hesapların çalınması veya hacklenmesi söz konusu dahi değildir.

Neden diyecek olursanız; öncelikle hesap oluştururken sizin kişisel e posta adresiniz sorulmakta, bununla yetinmeyip ekstra olarak cep telefonu onayı da gerekmektedir. Zor bir durum fakat oldu ki telefonunuzu değiştirdiniz ve mail şifrenizi unuttunuz işte o zaman da hesabın size ait olup olmadığını kanıtlama yöntemleri mevcuttur. Mesela ‘arkadaşlarını fotoğraflardan tanıyarak’ veya doğum tarihini yanıtlayarak, gizli sorulara doğru yanıtlar vererek, hatırladığın son şifreleri yazarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 Sosyal Ağlardaki Güvenlik Ayarları Nasıldır? Sorusunun cevabına gelecek olunursa; sosyal ağlardaki güvenlik ayarları üst seviyede ve insanları mağdur etmeyecek şekildedir. Eğer kayıt olurken kişisel bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmişseniz hesabınız kesinlikle güvende demektir. Kendinize ait unutmayacağınız bir şifre ve diğer gereksinimleri (telefon, mail, gizli soru vs.) tamamlamışsanız kesinlikle bir sorun çıkmayacaktır. Şifrenizi veya kişisel bilgilerinizi kesinlikle kimseyle paylaşmayın. Size ait olanı sizden başkasının bilmesine gerek yoktur unutmayın.