Sosyal Medya da Doğru Paylaşım

  • Anasayfa
  • Sosyal Medya da Doğru Paylaşım

İnternet çağının zirve dönemlerinin yaşandığı son yıllarda sosyal medya denen iletişim ağları neredeyse hayatın merkezine oturmuş durumda. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat… Hal böyle olunca çok geniş bir kitleye yayılan kullanıcı mevcudiyeti oluşmuş durumda çoktan. Öğrenci, ev hanımı, çalışan, çalışmayan herkesin sahip olduğu akıllı telefonlar sayesinde gününün tamamını sosyal medyada paylaşan insanları görmek artık sıradan bir durum halini almıştır.

Sosyal Medya

Neyi Kimlerle Paylaşmalı?

Bu kadar hayatın merkezine oturtuluyorsa bu ağlar, en azından yapılan paylaşımların doğru ve faydalı olmasına özen gösterilmelidir. Mesela gidilen yerler paylaşılacaksa; ayrıntılı konum olarak değil de gidilip görülen tarafı ile kısa bir değerlendirme tarzında paylaşım olabilir. Doğal güzelliği sergileyen fotoğraflar doğru seçimler olacaktır. Bir anlamda rehberlik yardımında da bulunulmuş olur. Yenilen yemek sofraları değişik açılardan paylaşılmaktansa; nerede ne yenmeli tarzında bilgilendirme amaçlı bir paylaşım olabilir. Alınan kıyafetler giyilip boy boy paylaşım yapmaktansa, ekonomik alışveriş için alternatifler sunulabilir. Bilindik ya da memnun kalınan yerler tavsiye edilebilir. Çocuklarının çeşit çeşit resimlerini paylaşacaksa ebeveynler, yakından çekilmemiş ve tercihen yüzünün tam görünmediği resimleri paylaşabilirler. Böylelikle kötü niyetli internet kullanıcılarının eline malzeme verilmemiş olur ve mahremiyet hassasiyeti korunmuş olur.

Kısacası sınırsız kullanıcı olmak sınırsız paylaşım yapmayı gerektirmiyor elbette. Her ortamda, her şekilde değil de en azından mahremiyet sınırları içerisinde kontrollü ve doğru paylaşımların yapılması ilerde doğabilecek bir çok sıkıntının da önüne geçebilecek mühim bir tedbirdir.