Sosyal Medyada Gündem Oluşturmak

  • Anasayfa
  • Sosyal Medyada Gündem Oluşturmak

İnternetin yoğun kullanılmasıyla beraber birçok günlük hayat alışkanlıklarının değişikliği de ortaya çıkmıştır. Önceleri önemli bir hadiseyi, bir gelişmeyi, bir günceli ya radyo ya televizyon ya da gazeteler aracılığı ile belli bir süre sonra öğrenilebiliyorken, sosyal medya sayesin de bu durum saniyelere inmiştir. Bunun en önemli bir sebebi insanların hiç yanlarından ayırmadıkları akıllı cep telefonları.

Twitter Trend Topic

Gündemin oluşması için bir haberin ya da güncelin birçok insanın dikkatini çekmesi ve onun hakkında çok paylaşım ve yorum yaparak oluşmasıdır. Rağbet gören gündem saniyeler içinde milyonlarca insanın oraya yoğunlaşmasını sağlayabilir. Bu bilinçlide olabilir bilinçsizce de olabilir. Mesela ufak bir çocuğun yol kenarından giderken asılı Türk Bayrağı’nı öpmesi ve o an da o çocuğu mobese vb. kameranın görüntüsüne yakalanıp bir kişi tarafından internette paylaşılması. O çocuğun hiç haberi yokken ülke çapında gündem olmasına sebep olmuştu. Bu gündemi belirleyen sitelerin başında Twitter geliyor. Twitter’in ana sayfasında ki gündemleri Tren Topic kısmında görebiliyoruz. Tabii bu sadece bir site için belirleyici unsur.

Diğer Siteler

Facebook, Instagram, Snapchat gibi diğer siteler de gündem için ana unsurların başında geliyor. Bu sayfalarda birçok ünlü, siyasi, halk tarafından bilinen insanların olması. Sizlerin onlara yazacağınız bir ileti anında gündem yaratacak bir duruma gelebilir. Ya da Youtube üzerinden yayınladığınız bir video anında kişileri gündemin zirvesine taşıyabilir. Bir kediye gösterdiğiniz şefkat duyarlı milyonlar sayesinde sizi ünlü yapabilir.

Sonuç olarak gün gelecek sosyal medya herkesi bir saniye bile olsa gündem olacaktır.