Sosyal Medyada Seo Çalışması

  • Anasayfa
  • Sosyal Medyada Seo Çalışması

Sosyal medya, paylaşım siteleri olarak bilinen, gerçek şahısların ya da kurum ve kuruluşların sayfalarının bulunduğu ve bu sayfalarda farklı yazı, fotoğraf, adres ya da link paylaşılan web tabanlı sitelerdir. Sosyal medyada SEO, hedef kitleye hitaben paylaşılan yazı, resim ya da ürünün bağlantıları yoluyla ana siteye yapılan yönlendirmedir. Bu yönlendirme ile sosyal medyada gerçekleştirilen içerik paylaşımları ile yeni ziyaretçi ve müşteriler kazanılmaktadır. En önemli amaç yapılan bu ziyaretleri kalıcı hale getirerek siteye bağımlı kullanıcı olmalarını sağlamaktır.

Sosyal medyada SEO çalışmalarında birkaç uygulama metodu vardır. Bunlar; sosyal medyada kullanılan isimler ile site isimlerinin aynı olmasına dikkat etmek, sosyal medyada backlink almaya çalışmak yerine sitenizi hızlı bir şekilde inceletmek, takipçi sayısını arttırmak ve üye sayısı fazla gurup ya da sayfalarda paylaşımda bulunmak, içeriklerin ya da başlıkların dikkat çekici olmasına özen göstermek, yaptığınız kampanyaları geniş kitlelere duyurarak etkinliğinizi arttırmak, arama motorunun alexa değerini arttırmak için sitede gezinme süresini uzun tutmaya çalışmak uygulanacak yöntemler arasındadır.

Facebook’ta SEO

Günümüz sosyal medyasında en çok kullanılanlar arasında gösterilen site Facebook’tur. Ülkemizde de milyonlarca takipçisi bulunan bu sitede SEO yapmanın birkaç adımı vardır.

Facebook herhangi bir kâr amacı taşımadığı için her türlü kurum, kuruluş ya da bireysel sayfalar ücretsiz olarak açılabilmektedir. Hedef kitleye uygun sayfa açarak ve bu sayfada sitenize ait bağlantıları kullanılarak içerik ve ürünleriniz gösterebilmektedir. Facebook’ta SEO amacıyla tek yapılabilecek uygulamanın bağlantı paylaşmak olması sebebiyle sitenize ait verdiğiniz linkin ilgi çekici bir başlığı ve resmi olmalıdır. Bu yolla müşteri ve ziyaretçi edinilebilmektedir.

Twitter’da SEO Nasıl Yapılır?

Twitter’da yapılacak tek SEO hareketi tweet atmaktır. Burada dikkat edilmesi gereken hususta anlamlı bir açıklama yapmak ve günlük konular üzerinden reklamlarınızı geniş kitlelere ulaştırmaktır. Bu sosyal paylaşım sitesinden gelen kullanıcılar, sitenizi ziyaret edebilir ya da müşteriniz olabilmektedir.