Sosyal Medyadaki Her Haber Doğru Mudur?

  • Anasayfa
  • Sosyal Medyadaki Her Haber Doğru Mudur?

Hepimiz bir sosyal medya sitesinde gezerken, çeşitli haberlerle karşılaşırız. O günün durumuyla ilgili veya dikkat çekici bir konu üzerinde olabiliyor bu haberler. Haber linkine tıkladığımızda, farklı bir konuyla karşılaşabiliriz. Bu durum aslında çoğu kez başımıza gelen durumdur. İnsanların ilgisini çekerek, yalan ve yanlış başlık atarak asıl amaçlarına yönlendirmek için yapılmıştır. Asıl konu oraya başlık atılsa belki de kimsenin dikkatini çekmez ve ilgi görmez.

Bu yüzden böyle yollara başvuran kişiler ve siteler vardır. İnsanları kandırmak, onların merak duygusundan fayda veya çıkar sağlamak kabul edilemez ve doğru sayılamayacak bir durumdur. Haber içeriğini bilmeden, doğruluğunu sorgulamadan bir işlem yapmamalıyız. Mesela, orada bir haber linkine tıkladığımızda, alışveriş sitesine yönlendirebiliriz. Peki, bizi farklı ve yanlış yolla o siteye ulaştıran kişilere gerçekten güvenebilir miyiz? İnsanlar her zaman bilinçli olmalı, araştırma içerisinde olmalıdır. Elimizde düşünmek ve sorgulamak için fırsatlar varken bunu iyi değerlendirmeliyiz.

Sosyal Medya Haberinin Doğruluğu

Günlük hayatta gazeteler, televizyon veya dergiler aracılığıyla birçok habere ulaşabiliriz. Sosyal medyada da haberler yayınlanabiliyor ve belki de diğer haber kollarından daha fazla ilgi görmesini sağlıyor. Çünkü günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça artmıştır. Peki, sosyal medyadaki her haber doğru mudur? Farklı amaçlarla yapılan haberlerinde çok olduğunu göze alırsak her haberin doğru olmadığını anlayabiliriz. İnsanların dikkatini veya ilgisini çekebilecek başlıklar atıp bunlardan çıkar sağlayan kişiler ve siteler olabiliyor.

Bir haber linkine tıkladığımızda konuyla alakalı olmayan, bambaşka şeylerle karşılaşabiliriz. Diyelim ki bir haber var, bu haberi güvenilir haber sitelerini takip edip doğruluğunu kontrol edebiliriz. Elimizde böyle bir imkân varken, sorgulamalı ve araştırmalıyız. Her bilgiye inanmak bizi çeşitli sorunlarla karşılaştırabilir haberler sağlıkla ilgili olabilir ve doğru olmadığı zaman bizim sağlığımızı da doğrudan etkileyebilir. Bunun gibi çok durumlar vardır. İnsan her konuda bilinçli davranmalı, sürekli araştırma ve sorgulama içinde olmalıdır.